Czy zagrozi Układowi Słonecznemu?

Według obliczeń naukowych, pobliska galaktyka uderzy w Drogę Mleczną. „Fatalne zdarzenie" może zagrozić Układowi Słonecznemu.

Astrofizycy z brytyjskiego Uniwersytetu w Durham dokonali symulacji komputerowej, by dowiedzieć się więcej na temat przemieszczającego się Wielkiego Obłoku Magellana (LMC), satelitarnej galaktyki położonej w pobliżu Drogi Mlecznej.

Okazało się, że LMC porusza się tak, że kiedyś uderzy w naszą galaktykę. Chociaż LMC oddalona jest od Drogi Mlecznej o 63.000 lat świetlnych i obecnie porusza się z prędkością 250 mil/sek., zwalnia i zwróciła się w naszym kierunku. Zdaniem naukowców, ewentualne zderzenie wstrząśnie całą Drogą Mleczną i chociaż prawdopodobnie nie wpłynie bezpośrednio na Układ Słoneczny, może nas „wyrzucić z Drogi Mlecznej w Kosmos”, wyjaśnia kierownik badań dr Marius Koton.

Przypuszcza się, że całe zajście spowoduje przesuniecie się gwiazd i zwiększy ryzyko ich przekierowania na nowe pole grawitacyjne, a to z kolei może wpłynąć na zmianę orbity poszczególnych planet. Może również dojść do zmiany odległości miedzy Ziemią a Słońcem, w wyniku czego, nasza planeta stanie się zbyt gorąca lub zbyt zimna, by dalej istniało na niej życie, pisze "B92".

Jak uspokajają naukowcy, póki co nie ma potrzeby panikować, bo do niebezpiecznego zdarzenia może dojść za jakieś 25 mld lat.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

B92

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.