Eksplozja w Drodze Mlecznej

Około 3,5 mln lat temu ze środka naszej galaktyki wyrzucony został ogromny strumień energii. Uwolnione zostało promieniowanie radioaktywne w postaci dwóch stożków naładowanych energią o takiej mocy, że dało się to odczuć w odległości 200.000 lat świetlnych.

Tzw. rozbłysk Seyferta powstał w pobliżu środka Drogi Mlecznej. Na samym początku był niewielki, potem formowały się stożki, które rozprzestrzeniły się po całej galaktyce.

Rozbłysk był odczuwalny w odległości 200.000 lat świetlnych i zakłócił Strumień Magellana, ślad gazu pozostawiony przez Wielki i Mały Obłok Magellana- dwie galaktyki karłowate krążące po Drodze Mlecznej.

Co mogło spowodować tak silną eksplozję ? Zdaniem naukowców był to efekt aktywności jądrowej masywnej czarnej dziury pod nazwą Sagitarius A, o masie 4,2 mln razy większej niż masa Słońca.

Odkrycia, do których badacze doszli na podstawie danych dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Hubble`a, zostały opublikowane w piśmie "Astrophysical Journal".

- Tamten rozbłysk trochę przypominał snop światła latarni, mówi Joss Bland-Hawthorn, profesor Australijskiego Centrum Astrofizyki ASTRO 3D i autor badania.

- Wyobraźcie sobie ciemność, a potem na krótko zapalony reflektor latarni.

Naukowcy są już pewni, że do eksplozji doszło 3,5 mln lat temu, gdy przodkowie człowieka żyli w Afryce. Uderzenie asteroidy, które doprowadziło do zagłady dinozaurów miało miejsce 63 mln lat wcześniej.

Eksplozja trwała około 300.000 lat.

Nowe informacje dramatycznie zmieniają nasze postrzeganie Drogi Mlecznej, twierdzą autorzy pracy.

- Zawsze uważaliśmy, że nasza galaktyka raczej nie jest aktywna i ma niezbyt jasne centrum, ale nowe informacje niespodziewanie otwierają możliwości zupełnie innej interpretacji jej natury i ewolucji. Eksplozja, która miała miejsce 3 mln lat temu była tak intensywna, że jej następstwa dały się odczuć wokół Drogi Mlecznej. A my jesteśmy świadkami budzenia śpiącej królewny, mówi Magda Guglielmo z Uniwersytetu w Sidney, współautorka pracy.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

CNN

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.