Ile inteligentnych cywilizacji liczy Droga Mleczna?

Astrofizycy uważają, że potrafią podać dokładną liczbę obcych nam inteligentnych cywilizacji, których istnienie w naszej galaktyce jest wysoce prawdopodobne.

Co zadziwiające, wyniki badań wskazują, że nie jest to żadna skomplikowana liczba ani też trudne do zrozumienia równanie. Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy starać się nawiązać kontakt z 36 innymi inteligentnymi gatunkami występującymi w naszej galaktyce.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham podchodząc do badań założyła, że inteligentne życie ewoluuje na innych planetach w taki sam sposób, jak na Ziemi. Oznacza to, że planeta, na powierzchni której może rozwinąć się życie, powinna znajdować się w strefie zamieszkiwalnej swojej gwiazdy, a jej wiek wynosić od 4.5 do 5.5 miliarda lat.

Warto wyjaśnić, że cechą, która definiować miała istoty inteligentne, została umiejętność nadawania sygnałów radiowych w kosmos. Cecha ta określana jest akronimem CETI (ang. Communicating Extra-Terrestrial Intelligent Civilisations) czyli Komunikacja Inteligentnych Cywilizacji Pozaziemskich.

Profesor Christopher Conselice, astrofizyk z Uniwersytetu Nottingham i jeden z głównych autorów badań, wyjaśnił: „w naszej galaktyce powinno być co najmniej kilkadziesiąt aktywnych cywilizacji, zakładając, że inteligentne życie na innych planetach potrzebowałoby, tak jak na Ziemi, co najmniej pięciu miliardów lat, by przybrać podobną formę.”

„Sam pomysł badania dotyczy ewolucji, ale w skali kosmicznej. Liczba 36 została osiągnięta przy pomocy równania nazwanego Astrobiologicznym Limitem Kopernika.”

Mimo że 36 jest dość małą liczbą biorąc pod uwagę rozmiar Drogi Mlecznej, sprawa ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Rasa ludzka jest w stanie zrozumieć i nadawać sygnały radiowe zaledwie od ostatnich stu lat - mimo że ludzie przebywają na Ziemi od 200 000 lat. Nawet jeśli mielibyśmy nawiązać kontakt z inną rasą, musieliby oni być mniej więcej na tym samym poziomie technologicznym co my.

Co więcej, jeśli założyć, że 36 cywilizacji rozproszonych jest w całej galaktyce, najbliższa nam będzie znajdować się w odległości 17 000 lat świetlnych. Rok świetlny to odległość, którą promień światła może pokonać w ciągu roku i wynosi około sześciu milionów milionów mil. Nawet jeśli inteligentne życie istnieje i jest w stanie dostroić stację radiową, aby odbierała nasze transmisje, to jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek je spotkamy.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

metro.co.uk

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.