Na jednym z księżyców Saturna odkryto dziwną lodową formację

Naukowcy badający Tytan, największy księżyc Saturna, odkryli na nim dziwny, zlodowaciały fragment ciągnący się na przestrzeni 6.300 km, podał do wiadomości zespół badaczy z Uniwersytetu w Arizonie. Odkrycie sugeruje istnienie tzw. "lodowego wulkanu".​

Kathleen Griffith, stojąca na czele zespołu badającego dziwną formację na podstawie zdjęć widmowych pochodzących ze statku kosmicznego "Cassini", zrobionych za pomocą spektrometru podczerwieni umożliwiającego przenikanie przez gęstą atmosferę azotową powiedziała, że lodowy korytarz jest nieco mylący, bo nie pasuje do niczego ani na powierzchni, ani pod powierzchnią księżyca. Odkrycie wskazuje na to, że lód powstały z wody jest różnorodny i nierównomiernie rozłożony na powierzchni Tytana.

Do tej pory naukowcy przypuszczali, że powierzchnię największego księżyca Saturna pokrywają organiczne osady, opadające w wskutek rozbijania w atmosferze molekuł metanu przez promienie słoneczne. Byli mocno zdziwieni widząc „lodową żyłę” owiniętą wokół skalistej powierzchni.

Jak pisze Russia Today, zespół przypuszcza, że lodowa formacja jest pozostałością pradawnego satelity.

- Być może to, co widzimy jest śladem z czasów, gdy Tytan wyglądał zupełnie inaczej. Nie możemy, niestety, wytłumaczyć tego na podstawie dzisiejszych zdjęć, powiedziała Kathleen Griffith.

Najprawdopodobniej, lodowa powierzchnia jest pozostałością masywnego, prastarego lodowego wulkanu, który wyrzucał wodę, amoniak lub metan zamiast magmy, do której przywykliśmy na Ziemi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Sena

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.