Na Marsie „toczący się” kamień nazwany… Rolling Stones!

26 listopada InSight ląduje na Marsie. Aby płynnie przebyć ostatnie metry dzielące go od gruntu, bezzałogowy lądownik o wadze 358 kg, wystrzelony sześć miesięcy wcześniej przez NASA, aktywuje swoje napędy. Następnie przesuwa na metr małą skałę niewiele większą od piłki golfowej. Jest to największa odległość przebyta przez nią, podczas lądowania statku kosmicznego na innej planecie.

 

Sonda InSight wylądowała na Marsie​

Toczący się kamień? W nawiązaniu do znanego zespołu, naukowcy postanowili nazwać go „Rolling Stones Rock”. Aktor Robert Downey Jr. ogłosił tę wiadomość w czwartek, 22 sierpnia, na stadionie Rose Bowl Stadium w Pasadenie w Kalifornii, na kilka minut przed pojawieniem się Stonesów na scenie. I to niedaleko od jednego z centrów badawczych NASA, Jet Propulsion Laboratory, odpowiedzialnego za misję InSight.

„Częścią misji NASA jest dzielenie się naszą pracą z różnorodną publicznością. Kiedy dowiedzieliśmy się, że Stonesi są w Pasadenie, ich uhonorowanie wydawało się zabawnym sposobem na stworzenie więzi z fanami na całym świecie ”- powiedziała Lori Glaze, dyrektor NASA Planetary Science Division, w Waszyngtonie. Według agencji kosmicznej, grupa The Rolling Stones, która rozpoczęła trasę „Stones No Filter”, doceniła to wyróżnienie.

Warto zauważyć, że nawet jeśli tylko Międzynarodowa Unia Astronomiczna (z siedzibą w Paryżu) ma moc formalnego nazwania ciał niebieskich, NASA ma wszelkie prawo do nadania kamieniowi nieoficjalnej nazwy. Ale czy naprawdę jest to przydatne w przypadku misji InSight, której celem jest monitorowanie marsjańskich trzęsień ziemi oraz próba zbadania formowania się planet?

Autor: 
GL/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.