Na powierzchni Księżyca znaleziono zamarzniętą wodę

W południowej strefie Srebrnego Globu większość lodu skoncentrowana jest w kraterach, zaś w północnej- lód jest rzadszy i rozproszony.

Jak donoszą światowe media, tym razem naukowcy znaleźli niepodważalne dowody na obecność zamarzniętej wody na powierzchni Księżyca.

Warstwy lodu znalezione na jego południowym i północnym biegunie są najprawdopodobniej bardzo stare.

Znalezisko jest zasługą indyjskiej misji „Chandrayaan-1”, która badała Księżyc w latach 2008- 2009.

Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Nierówny rozkład

Rozkład lodu jest nierówny. Na biegunie południowym większość jest skupiona w kraterach, natomiast na biegunie północnym lód jest dużo rzadszy.

Indyjska misja korzystała z instrumentu naukowego mierzącego długość fali światła, zwanego M3, dzięki któremu zidentyfikowała trzy rodzaje lodu.

M3 nie tylko zauważył skrzenie lodu, ale również zbadał sposób, w jaki molekuły lodu absorbują podczerwień co oznacza, że można zobaczyć różnice między strukturami.

W ciągu dnia temperatury na Księżycu mogą sięgać nawet 100˚ C, co nie sprzyja zaleganiu lodu. Nachylenie osi Księżyca wynosi 1.54˚, a na jego biegunach są miejsca zupełnie pozbawione światła dziennego.

Specjaliści oceniają, że temperatura w ciągle zacienionych kraterach Księżyca wynosi około -157˚ C, co w dłuższym okresie czasu powoduje tworzenie się tam trwałych warstw lodu.

 

Możliwe zasoby dla naszych misji

Wyniki badań indyjskiej misji potwierdzają wcześniejsze znaleziska powierzchniowego lodu na południowym biegunie Księżyca, co do których nie było pewności.

Jeśli na powierzchni Księżyca jest wystarczająco dużo lodu, dla przyszłych załogowych misji na Księżyc byłyby dostępne spore zasoby wody.

Powierzchniowy lód został znaleziony również na innych planetach Układu Słonecznego, na północnym biegunie Merkurego oraz na karłowatej planecie Ceres.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.