NASA: Nowe wzory skafandrów kosmicznych

NASA zaprezentowała dwa nowe skafandry kosmiczne, zaprojektowane dla astronautów, którzy za 5 lat wylądują na Księżycu. Jest to część przyspieszonego programu Agencji, mającego na celu umożliwienie ludzkości powrotu na Księżyc, do 2024 roku.

Dwóch inżynierów ubranych w nowe skafandry pokazało się na specjalnej prezentacji, robiąc przysiady przed studentami i dziennikarzami zebranymi w waszyngtońskiej siedzibie NASA. Zaprezentowana odzież kosmiczna będzie używana w warunkach nieważkości, w ramach programu badawczego Artemis.

"To pierwsze skafandry, jakie zaprojektowaliśmy w ciągu ostatnich 40 lat, powiedział Chris Hansen, dyrektor projektów odzieży kosmicznej w NASA.

Łatwiejsze poruszanie się na Księżycu

"Dzisiaj pokazaliśmy prototyp odzieży. Systemy podtrzymywania życia są w laboratorium w Huston. Chcemy mieć systemy, które umożliwią naszym astronautom przeprowadzanie badań na powierzchni Księżyca", powiedział Hansen.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa jeszcze wiosną zadecydowała, że do 2024 roku NASA wyśle na Księżyc misje załogowe. Chodzi o przyspieszenie kolonizacji Księżyca, jako miejsca tranzytowego dla misji na Marsa.

Pomarańczowy skafander jest przeznaczony do przebywania wewnątrz statku kosmicznego.

„Wyjściowe” skafandry w większości będą białe i dużo większe.

Nowe skafandry umożliwią łatwiejsze poruszanie się na powierzchni Księżyca, przysiady i skłony, powiedziała Amy Ross, główny inżynier NASA w dziale kosmicznych ubrań.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.