NASA tworzy historię, pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny

Christina Koch i Jessica Meir udały się poza pojazd Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby wymienić uszkodzony sprzęt, spodziewa się że misja zajmie pięć i pół godziny.

W piątek o poranku NASA rozpoczęło pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny, wysyłając dwie Amerykańskie astronautki w próżnię, aby przeprowadzić naprawy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w następstwie awarii systemu energetycznego w laboratorium, znajdującego się wysoko nad ziemią.

Amerykańskie astronautki Christina Koch i Jessica Meir zapisały się na kartach historii po tym jak postawiły krok poza astronomiczne laboratorium i zaczęły unosić się wokół jego konstrukcji, celem wymienienia uszkodzonej części panelu solarnego, który przestał działać w weekend.

Spodziewa się, że misja, dla Koch będzie to czwarta, dla Meir będzie to pierwsza, potrwa pięć i pół godziny. W przeciągu około połowy wieku okazjonalnych niebezpiecznych wypraw astronautów i kosmonautów poza statek kosmiczny w próżnię, jak dotąd nigdy nie było wyłącznie kobiecego zespołu przeprowadzającego tą delikatną misję.

Amerykańska agencja kosmiczna pierwotnie planowała wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny na marzec - który wliczał Koch i współpracującą z nią astronautkę Anne McClain - zmuszeni byli jednak go odwołać wynikiem braku kombinezonów o średnim rozmiarze.

McClain z początku sądziła, że kombinezon dużego rozmiaru będzie odpowiedni, później jednakże doszła do wniosku, że średni rozmiar będzie bezpieczniejszy. „Decyzja ta została podjęta w oparciu o moje polecenie” McClain zatweetowała w tamtym momencie z pokładu ISS. „Lider musi podejmować ciężkie decyzje, i mam szczęście współpracować z zespołem, który wierzy w mój osąd. Nigdy nie możemy podejmować ryzyka, który w zamiast może zostać zniwelowany. Bezpieczeństwo załogi oraz przeprowadzenie misji jest priorytetem”. Powróciła na ziemie w czerwcu, a NASA wysłało drugi kombinezon kosmiczny o średnim rozmiarze na stację początkiem tego miesiąca.Pierwsza Amerykanka, która wzięła udział w spacerze kosmicznym, Kathy Sullivan, wyraziła swój zachwyt, mówiąc, że to dobrze wreszcie mieć wystarczającą ilość kobiet w korpusie, przy tym przeszkolonych do spacerów kosmicznych, co umożliwia przeprowadzenie takiej misji.​

Kombinezony kosmiczne składają się z wielu wymiennych części, złożonych razem by dostosować się do różnych kształtów ciała, które zazwyczaj są ze sobą składane cztery miesiące przed lotem. Podczas gdy nie występują różnice między męskim i żeńskim kombinezonem, to astronautki jednak zazwyczaj noszą mniejsze rozmiary.

Od pierwszego spaceru kosmicznego w 1965 do tej pory było 227 astronautów chodzących w przestrzeni kosmicznej. Jedynie 14 kobiet odbyło spacer kosmiczny, za każdym razem w towarzystwie mężczyzny.

Koch, inżynier elektryk, żyje w przestrzeni kosmicznej od marca, z kolej Meir, biolog morski, dołączyła do załogi we wrześniu. Obie należą do grupy astronautów rekrutowanych w 2013 roku. Koch jest już ponad 200 dni w misji i przewiduje się, że ustanowi rekord na najdłuższy jednoosobowy lot kobiecy, łącznie przewidując 328 dni w przestrzeni kosmicznej.

Autor: 
Associated Press/Tłum. Daria Probała
Źródło: 

The Guardian

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.