Nasza galaktyka : niewiarygodne odkrycie

Przez wiele lat naukowcy uważali, że nasza galaktyka jest stosunkowo równa i stabilna, ale najnowsze odkrycie wcale tego nie potwierdziło. Okazało się raczej, że Droga Mleczna zawija się i zakrzywia ku swoim brzegom.

Jak donosi Independent, badaczom po raz pierwszy udało się dokładnie zmapować Drogę Mleczną i dzięki temu mogli zobaczyć jej prawdziwy kształt.

Inne galaktyki już zostały szczegółowo zmierzone, ale zmierzenie naszej rodzimej ciągle było wyzwaniem. Astronomowie wyjaśniają, że to tak, jakby chciało się wyznaczyć kształt własnego kraju stojąc na własnym podwórku.

- Przede wszystkim, spiralne galaktyki postrzegaliśmy jako równe, na przykład Andromedę, którą można zobaczyć przez teleskop, powiedział astronom prof. Richard de Graisse, współautor odkrycia. W swoim badaniu przeanalizowaliśmy 1339 gwiazd, żeby móc odkryć prawdziwy kształt naszej galaktyki i zobaczyć, że gwiezdny dysk, gdy zbliżamy się do jego krawędzi, zawija się ku górze.

Odległemu obserwatorowi Droga Mleczna jawi się jako dysk gwiazd orbitujących wokół gęstego środka. Ale na krawędziach wpływ grawitacji słabnie i ten dysk bardziej przypomina literę „S”. Najnowsze badanie pokazuje, że za wykrzywiony kształt galaktyki odpowiada potężna siła rotacyjna masywnego dysku wewnętrznego.

Astronomowie już wcześniej widzieli galaktyki o podobnym kształcie, z zakrzywionymi brzegami, ale do dzisiaj nie wiedzieli, że Droga Mleczna też tak wygląda, pisze B92.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

B92

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.