Naukowcy twierdzą, że znaleźli najstarszą gwiazdę we Wszechświecie

Astronomowie odkryli coś, co może być najstarszą gwiazdą we Wszechświecie- liczące 13,5 mld lat ciało niebieskie, uformowane z materii pochodzącej z okresu Wielkiego Wybuchu.

Wiek gwiazdy sugeruje, że część Mlecznej Drogi, gdzie leży nasze Słońce, może liczyć co najmniej 3 mld lat, mówią naukowcy z Johns Hopkins University z Maryland.

Skład nowo odkrytego ciała niebieskiego wskazuje na to, że od Wielkiego Wybuchu dzieli je tylko jedno pokolenie gwiazd.

- Być może, to gwiazda jedna na 10 mln, mówi Kevin Shlaufman, pracownik Katedry Fizyki i Astronomii, główny autor pracy opublikowanej w Astrophysical Journal .

- Informuje nas o czymś bardzo ważnym mianowicie o pierwszych generacjach gwiazd.

Pierwsze gwiazdy, uformowane po powstaniu Wszechświata w wyniku Wielkiego Wybuchu 13,8 mld lat temu, składały się wyłącznie z wodoru, helu i niewielkich ilości litu.

Wtedy gwiazdy wytwarzały w swoich wnętrzach elementy cięższe od helu i rozsiewały je po Wszechświecie, gdy eksplodowały jako supernowe.

Następna generacja gwiazd uformowała się z obłoków materii coraz bardziej wzbogaconej w metale, które włączała do swojego składu. Metalowy skład gwiazd powiększał się w cyklu narodziny- śmier

. Nasze Słońce jest tysiące pokoleń za nimi.

Nowo odkryta gwiazda – nazwana 2MASSJI8082002-5104378B – ma ekstremalnie niski poziom zawartości metali, co wskazuje na to, że uformowała się stosunkowo krótko po Wielkim Wybuchu.

Badacze twierdzą, że 2MASSJI8082002-5104378B zawiera najmniej metali ze wszystkich dotąd odkrytych.

Jest częścią dwugwiezdnego systemu, który obraca się wokół tego samego punktu w Drodze Mlecznej, "cienkim dysku" – części galaktyki, do której należy nasze Słońce.

Odkrycie nieco mniejszej asysty 2MASSJI8082002-5104378B – niemal niewidocznego "drugorzędnego" ciała niebieskiego – miało zasadnicze znaczenie dla umożliwienia zespołowi prof. Šlaufmana zbadania jej masy. Gdy napierała na nią grawitacja mniejszej gwiazdy, naukowcy odnotowali łagodne "wibrowanie".

Odnalezienie gwiazdy o tak niskim poziomie zawartości metali otwiera możliwości odkrycia nawet starszych ciał niebieskich.

- O ile nasz wniosek jest poprawny, gwiazdy o niskim poziomie zawartości metali naprawdę mają skład pochodzący z okresu Wielkiego Wybuchu. Chociaż nie znaleźliźmy jeszcze takiego obiektu w naszej Galaktyce, na pewno istnieje, podsumowuje prof. Shlaufman.

Autor: 
TT/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Independent

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.