Naukowcy znaleźli sposób na przetrwanie człowieka na Marsie.

Jedną z największych przykrych niespodzianek czekających pierwsze misje załogowe na Marsa będzie tam brak wody niezbędnej do picia, uprawy żywności, jak również do produkcji paliwa rakietowego potrzebnego na powrót do domu. Mimo, że na planecie istnieją grube warstwy lodu, a najnowsze badania NASA pokazują, że mogą kiedyś posłużyć do budowy studni, dostarczających dużych ilości wody niezbędnej do utrzymania życia.

W ubiegłym roku, pod powierzchnią Marsa odkryto lodowce, które mogłyby zapewnić nieograniczone źródło wody dla pierwszych gości Czerwonej Planety.

Zdjęcie, pochodzące z należącej do NASA naukowo-telekomunikacyjnej sondy kosmicznej wyposażonej w kamerę HiRISE (Mars Reconnaissance Orbiter, MPO), pokazuje przekrój poprzeczny stromego zbocza, na którym widać warstwę lodu koloru jasno niebieskiego. Obszar pod lodem ma szerokość około 550 m.

Erozja odsłoniła osiem obszarów pokrytych lodem. Niektóre są bardzo płytkie, zalegające około 1 m pod powierzchnią, a inne mają głębokość 100 m i więcej.

Po przeanalizowaniu danych z sondy wystrzelonej w 2005 roku, naukowcy NASA założyli, że podziemne rafy składają się niemal wyłącznie z lodu.

- Na powierzchni Marsa było kiedyś sporo wody, ale teraz jego powierzchnia jest prawdopodobnie zupełnie sucha, mówią badacze pracujący pod kierownictwem Stevena Hofmana z teksańskiej korporacji Aeorospace.

Ostatnie badania wykazały, że w wielu miejscach na Marsie istnieją źródła potencjalnie dużej ilości wody, również na terenach branych pod uwagę, jako cel podróży przyszłych misji załogowych.

Jeden z zespołów naukowych rozważa możliwość wykorzystania na Marsie zbiornika znanego, jako "studnia Rodrigueza", którego pomysł rozwinęła w latach 60- tych ubiegłego wieku dla obozów wojskowych na Grenlandii armia amerykańska.

Taką studnię wierci się w lodzie, topiąc jego część i tworząc basen, z którego wypompowywuje się wodę. Basen powstaje w wyniku wpuszczanego do niego ciepłego powietrza. Studnia zapewnia ciągłą dostawę wody.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.