Nieudana misja izraelskiego statku kosmicznego

Izraelski statek kosmiczny Beresheet nie był w stanie wylądować na Księżycu, potwierdziła SpaceIL.

Jeśli misja by się powiodła, SpaceIL byłaby pierwszą prywatną organizacją, której statek wylądowałby na powierzchni Księżyca.

Jak przekazują izraelskie media, awarii uległ główny silnik i choć inżynierowie próbowali zresetować pojazd, utracili łączność, której już potem nie odzyskali.

"Nie udało się, ale próbowaliśmy i według mnie to ogromne osiągnięcie, że doszliśmy tam, dokąd doszliśmy. Myślę, że możemy być dumni”, powiedział podczas transmisji na żywo z próby lądowania Morris Kahn- szef i założyciel SpaceIL.

Izraelski premier Beniamin Netanyahu oznajmił w centrum kontroli lotów, że Izrael zbliżył się do Księżyca i już to jest ogromnym sukcesem.

- Jeśli za pierwszym razem wam się nie uda, próbujcie dalej. My będziemy... Izraelski satelita pewnego dnia wyląduje na Księżycu, powiedział.

Tylko trzem się udało

Jak donosi Reuters, bezzałogowy statek Beresheet, co po hebrajsku znaczy „na początku”, leciał przez 7 tygodni zanim zbliżył się do Księżyca.

Dotąd tylko trzem krajom udało się tzw. "miękkie" lądowanie na powierzchni Księżyca. Chodzi o USA, były ZSRR i Chiny.

 

Oświadczenie NASA

NASA wyraziła współczucie z powodu niepowodzenia pierwszej izraelskiej prywatnej misji na Księżyc nazywając ją, mimo wszystko, „niesamowitym osiągnięciem”.

"Każda próba dojścia do przełomu jest okazją do nauczenia się czegoś, dostosowania się i postępu".

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.