Obliczono ile waży Droga Mleczna

Naukowcy obliczyli, że masa Drogi Mlecznej wynosi „1,5 tryliona mas Słońca w promieniu 129.000 lat świetlnych od środka galaktyki”. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna przy pomocy satelity "Gaia" i teleskopu Hubble`a uzyskały teraz dużo dokładniejszy wynik, niż poprzednio.

Masa Słońca jest jednostką astronomiczną używaną do określania mas obiektów astronomicznych, dzięki której możliwe są porównania różnych ciał niebieskich. Masa naszej gwiazdy (1,9884 kwintyliona kilogramów, od tłum., za Wikipedią) jest 332.946 razy większa od masy Ziemi i 1.047 razy większa od masy Jowisza.

Niezbyt precyzyjnie określona masa Drogi Mlecznej, kształtująca się dotąd w zakresie od 500 mld do 3 kwintylionów Słońc, była efektem korzystania z różnych technik m.in. pomiarów rozprzestrzeniania ciemnej materii.

Z uwagi na nieuchwytną naturę czarnej materii, która stanowi około 90% masy wszechświata, zespół naukowców oparł się teraz na pomiarach ruchu gromad kulistych krążących wokół spiralnego dysku naszej galaktyki.

Im galaktyka masywniejsza, tym gromady krążą szybciej, a to z powodu oddziałującej grawitacji, mówią fizycy z Cambridge University.

Precyzyjne określenie masy Drogi Mlecznej umożliwi w przyszłości zrozumienie pozycji tej galaktyki w kontekście kosmologicznym to znaczy, jaką rolę odgrywa pośrodku bezkresnego wszechświata.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.