Pierwsi mieszkańcy Księżyca

Na Księżycu już jest życie. Na jedynym naturalnym satelicie Ziemi znalazło się kilka tysięcy bardzo odpornych organizmów- niewielkich "misiów wodnych", mierzących około 1 milimetra, posiadających 4 pary karłowatych kończyn. Chodzi o prawdopodobnie najbardziej odporne organizmy ziemskie, które wytrzymują temperatury w przedziale od 150°C do poniżej 0°C.

Żyją w morzach, zbiornikach słodkiej wody, na lądzie, a geograficznie rzecz ujmując, są wszędzie. Teraz również na Księżycu, bo niezniszczalne „misie wodne” znalazły się na statku kosmicznym, który w kwietniu wystartował w kierunku Srebrnego Globu.

Szef izraelskiej organizacji "Arch Mission Foundation", która wysłała je w Kosmos wierzy, że przeżyły lądowanie.

- Wierzymy, że ich szanse na przeżycie są bardzo duże, powiedziała Nova Spivack.

Przed podróżą "misie wodne" poddane zostały dehydratacji, wskutek której przeszły w swojego rodzaju stan letargu.

Izraelska organizacja wysłała je w Kosmos celem stworzenia „rezerwowej” Ziemi, żeby ziemska fauna i flora zachowała się w różnych miejscach Układu Słonecznego, gdzie mogłaby przeżyć ewentualną apokalipsę Ziemi. Wraz z nimi na Księżyc wysłano "Księżycową Bibliotekę", tj. DVD z 30 mln stron historii ludzkości.

Chociaż losy "Księżycowej Biblioteki" są nieznane, "długowieczne misie" mogą uzasadnić swoją nazwę. Bez wody i pokarmu są w stanie powrócić nawet po dziesięcioleciach. W skutek odwodnienia opuszczają głowę, osiem karłowatych kończyn i przechodzą w stan letargu, w czasie którego ich metabolizm bardzo zwalnia (do 0,01% normalnego tempa). Wracając do wody, nawet po wielu latach, bez problemu powracają do poprzedniego stanu.

- Są idealne do takich misji. Wielokomórkowe organizmy mikroskopijnej wielkości, jedne z najbardziej odpornych na Ziemi, już 10 lat temu przeżyły pobyt w kosmosie, mówi Spivack.

Podczas, gdy Izraelczycy cieszą się z nowych mieszkańców Księżyca, niektórzy naukowcy uważają, że to bardzo zła wiadomość.

-Oznacza to, że nietknięte środowisko Księżyca trwale zostało zmienione. Zdaniem niektórych, dokonali tego już Neil Armstrong i Buzz Aldrin podczas swojego pobytu na Księżycu 50 lat temu, ale wtedy nie byliśmy świadomi jak bardzo musimy uważać na środowiska innych ciał niebieskich. Teraz, ponieważ jesteśmy świadomi, nigdy nie powinniśmy czegoś takiego robić. To bardzo złe, uważa prof. nauk o planetach i wszechświecie Monika Grady.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

N1

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.