Teoria Wielkiego Wybuchu pod znakiem zapytania

Naukowcy odkryli gwiazdę, która ich zdaniem jest starsza od wszechświata. Teoria Wielkiego Wybuchu stanęła pod znakiem zapytania.

Wszechświat powstał jakieś 13,8 mld lat temu, gdy maleńki punkt w ułamku sekundy gwałtownie się rozszerzył.​

Teoria Wielkiego Wybuchu obowiązywała przez niemal 100 lat, od czasu gdy belgijski fizyk George Lemaitre w 1927 roku po raz pierwszy wysunął tezę, że rozszerzanie się wszechświata można prześledzić wstecz, cofając się do punktu wyjścia (Lemaitre stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu nazywając ją Hipotezą Pierwotnego Atomu i przewidział istnienie promieniowania reliktowego, od tłum., za Wikipedią). Przyjęty niegdyś model, teraz został zakwestionowany, ponieważ grupa naukowców odkryła gwiazdę prawdopodobnie starszą od wszechświata.

Lipcowe spotkanie astronomów w Chorwacji nie przyniosło rozwiązania tajemnicy, bo póki co każde pytanie rodzi kolejne. Czy dojdzie do naukowej rewolucji ?

„Methuselah”, skatalogowany jako HD 140283, oddalony jest o około 200 lat świetlnych i nie przestaje zadziwiać swoich odkrywców. Analiza wykazała, że ma bardzo niski poziom żelaza w swoim składzie co oznacza, że powstał w okresie, gdy nie było go wiele w kosmosie. Na tej podstawie wiek nowo odkrytej gwiazdy ustalono na 14,5 mld lat i tym samym, jest ona około 0,7 mld lat starsza od wszechświata.

- To zagadka wielkości kosmosu: jak to możliwe, że we wszechświecie istnieją gwiazdy starsze niż on sam ?, pyta brytyjski fizyk Robert Mathews w piśmie "National".

-Zagadka, z którą przyszło się zmierzyć astronomom dotyczy wieku Wszechświata, a jej rozwiązanie może doprowadzić do naukowej rewolucji.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Express.co.uk

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.