Walka o 700 trylionów dolarów

Obecnie znamy już ponad 700.000 asteroid (ciał niebieskich o małych rozmiarach, od tłum.), z których 16.000 to obiekty znajdujące się w pobliżu Ziemi, co oznacza, że nasze statki kosmiczne mogą do nich dolecieć stosunkowo bezproblemowo. W odróżnieniu od lanet skalistych typu ziemskiego, na których żelazo i inne pierwiastki ciężkie wraz z platyną i złotem zostały wciągnięte do jądra, na asteroidach surowce te często występują tuż pod powierzchnią i dlatego ich eksploatacja nie wydaje się być trudna.

 

Asteroida nazwana przez naukowców 16 Psyche, porusza się po orbicie między Marsem a Jowiszem i zbudowana jest prawie wyłącznie z metali takich jak : nikiel, złoto i żelazo.

Naukowcy wierzą, że w tym przypadku chodzi o niegdysiejsze jądro planety wielkości Marsa, która w pradawnej przeszłości w wyniku serii zderzeń utraciła zewnętrzną powłokę. NASA ocenia wartość złóż 16 Psyche na 700 trylionów dolarów. Gdyby tę sumę podzielić na wszystkich Ziemian, każdy otrzymałby po 92 mld.

W 2023 roku, celem przeprowadzenia szczegółowej analizy chemicznej powierzchni, Agencja planuje wystrzelenie na 16 Psyche swojej sądy. Począwszy od roku 2020 brytyjska Asteroid Mining Corporation będzie szukać asteroid nadających się do eksploatacji surowców naturalnych.

Odpowiednio przystosowany statek kosmiczny- kombajn powinien być w stanie przenosić głazy wielkości 25 m. Metale, prawdopodobnie będzie się pozyskiwać na miejscu, a potem transportować na Ziemię. Zgodnie z planami AMC, do 2030 roku korporacja rozwinie kosmiczny przemysł wydobywczy.

Część metali pochodzących z asteroid można by przerabiać w kosmosie. Być może, za pomocą drukarek 3D można będzie produkować komponenty do satelitów, sąd kosmicznych i narzędzi górniczych.

Do dzisiaj już 20 państw, w tym USA, Rosja, Peru i Mongolia, przyjęło regulacje prawne z zakresu eksploatacji kosmosu.

W przyszłym roku do uchwalenia podobnych regulacji przystąpią Niemcy, które pragną zachowania konkurencyjności i uregulowania kwestii odpowiedzialności za potencjalne szkody.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.