Wszechświat ma 2 biliony galaktyk

Wszechświat ma prawie 2 biliony galaktyk, to "dziesięć razy więcej”, niż do tej pory sądzono, oceniają astronomowie. Jak donosi agencja China, do tej pory badacze sądzili, że wszechświat ma między 100 a 200 miliardów galaktyk.

Zespół profesora, Christophera Conselice`a z Uniwersytetu w Nottingham, w Wielkiej Brytanii, długo pracował w oparciu o dane uzyskane m.in. za pomocą teleskopu Hublle`a, skonstruowanego przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną.

Naukowcy stworzyli dokładne obrazy w 3D i metodą ekstrapolacji doszli do liczby galaktyk w różnych okresach historii wszechświata. Im dalej znajdują się galaktyki, tym trudniej ich światło do nas dociera. Dzięki istniejącym teleskopom można obserwować zaledwie 10% galaktyk.

 

 

Badanie kosmosu

"Trudno zrozumieć, że w kosmosie musimy jeszcze zbadać 90 % galaktyk", powiedział Christopher Conselice. "Co odkryjemy, gdy będziemy je mogli badać dzięki teleskopom nowej generacji?", pyta w artykule opublikowanym w Astrophysical Journal.

Do tej pory, astronomowie za pomocą nowych modeli matematycznych byli w stanie określić, ile "niewidzialnych" galaktyk znajduje się poza zasięgiem teleskopów. "Nasza praca może zostać potwierdzona tylko wtedy, gdy będziemy dysponować ogromnymi teleskopami umożliwiającymi lepszą obserwację odległych rejonów", powiedział Francois Hammer, astronom Paryskiego Obserwatorium i ekspert od powstawania galaktyk. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w Chile buduje właśnie ogromny europejski teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope), którego zwierciadło główne będzie mieć średnicę 39 metrów.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Al Jazeera

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.