Zdjęcie, na które wszyscy czekali

Należąca do NASA sonda Parker, między 31 października a 11 listopada, weszła w zewnętrzną część atmosfery słonecznej (koronę).

Rezultatem pierwszego przelotu w pobliżu Słońca jest fotografia, którą naukowcy podzielili się ze światem podczas spotkania członków Amerykańskiej Unii Geofizycznej, dokumentująca spotkanie statku z gwiazdą. Fotografia przedstawia promienie przechodzące nad obszarami o wyższej aktywności słonecznej, początkowo widoczne po wschodniej stronie gwiazdy. Jasny punkt w tle, mniej więcej po środku obrazu, to Merkury.

- Heliofizycy czekali na ten moment 60 lat, powiedział szef Departamentu Heliofizyki NASA Nicholas Fox, dodając: Tajemnice Słońca, które chcemy rozwiązać, ukryte są w jego koronie!

Parker spróbuje znaleźć odpowiedzi na następujące pytania : Dlaczego korona Słońca ma dużo wyższą temperaturę niż samo Słońce? Dlaczego prędkość wiatru słonecznego jest tak duża? Jak to się dzieje, że cząsteczki słoneczne poruszają się z prędkością wynoszącą 50% prędkości światła?

- Parker powinien przekazać nam pomiary niezbędne do zrozumienia bardzo licznych zjawisk słonecznych, mówi Nur Raufi, członek zespołu pracującego przy projekcie Parker.

- Żebyśmy mogli wypracować jakieś wnioski, potrzebujemy próbek pobranych z korony słonecznej i młodego wiatru słonecznego. Sonda Parker z pewnością nam ich dostarczy, dodał.

Wyniki pierwszych pomiarów sondy dotarły do Ziemi 7 grudnia. Drugi przelot statku przewidziany jest na kwiecień 2019 roku, a cała jego misja potrwa do 2025 roku.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Engadget

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.