Akwarium wyraża zgodę na opóźnienie dostawy białuchy arktycznej w ramach pozwu sądowego

HARTFORD, Connecticut - Akwarium w Connecticut zgodziło się opóźnić nabycie pięciu białuch arktycznych (gatunek ssaka z rodziny narwalowatych) do badań w ramach postępowania sądowego prowadzonego przez grupę działającą na rzecz praw zwierząt, która próbuje wstrzymać dostawy.

Mystic Aquarium nie będzie importować wielorybów przed 31 marca, aby dać czas sędziemu na podjęcie decyzji w sprawie pozwu i uniknąć starań ze strony organizacji Friends of Animals w celu uzyskania wstępnego nakazu zaprzestania dostaw, zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie federalnym w Hartford 23 grudnia.

Friends of Animals, z siedzibą w Darien, Connecticut, złożyła we wrześniu pozew, mówiąc, że pięć białuch zostałoby pokrzywdzonych przez wyjazd z obecnego domu w Kanadzie i przez oderwanie się od długoterminowych relacji z innymi z ich gatunku.

Pozew został wniesiony przeciwko sekretarzowi ds. handlu Wilburowi Rossowi oraz Krajowej Służbie Rybołówstwa Morskiego (ang. National Marine Fisheries Service), która zatwierdziła pozwolenie na badania pozwalające Mystic Aquarium na import białuch z Marineland w Niagara Falls, Ontario.

"Jest to świetny rezultat dla białuch, ponieważ oznacza to, że nie zostaną one usunięte z ich obecnego środowiska ani przetransportowane do Mystic do czasu, gdy sąd będzie miał możliwość ustalenia, czy pozwolenie wydane przez rząd jest zgodne z prawem", Stephen Hernick, prawnik Friends of Animals, napisał w mailu.

Mystic Aquarium jest już domem dla trzech białuch arktycznych, które są znane z białego koloru i dźwięków wokalnych. W Mystic żyją w środowisku liczącym 750 000 galonów (ok. 2 839 059 litrów) wody na wolnym powietrzu, które akwarium nazywa największym w Stanach Zjednoczonych.

Przedstawiciele akwarium mówią, że pozwolenie jest pierwszym tego rodzaju i pozwoli im na prowadzenie nieinwazyjnych badań, które są niezbędne do zwiększenia zagrożonych i uszczuplonych populacji białuchy arktycznej. Nie powiedzieli, na kiedy dostawa wielorybów została pierwotnie zaplanowana.

Friends of Animals twierdzi, że pozwolenie narusza ustawę o ochronie ssaków morskich i krajową ustawę o ochronie środowiska, ponieważ urzędnicy państwowi nie odnieśli się w odpowiedni sposób do potencjalnych szkód wyrządzonych białuchom, gdyby zostały przeniesione do Mystic.

Akwarium broni planowanych badań i mówi, że tamtejsze siedlisko białuch zapewni bezpieczne, zdrowe i przestronne środowisko dla pięciu nowych wielorybów.

Autor: 
Dave Collins, Tłum. Magdalena Nowicka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.