Supermocne organizmy

Chociaż niesporczaki są małe i mają komiczny wygląd, są jednym z najbardziej odpornych żywych gatunków. Naukowcom udało się właśnie odkryć, że niektóre osobniki mogą pochwalić się wręcz super mocą. Chodzi o osłonę fluorescencyjną, która chroni przed śmiertelnym promieniowaniem ultrafioletowym.

Niesporczaki (Tardigrada) [typ pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych, zaliczanych do pierwoustych (Protostomia), od tłum., za Wikipedią], to mikroskopijne stworzenia zamieszkujące różne siedliska, głównie wodne lub wilgotne. Mają walcowate, krępe ciało o wymiarach od kilku mikronów do jednego milimetra, podzielone na cztery segmenty zakończone kilkoma kończynami każdy i słabo wyodrębnioną głowę.

Ich zdolność do przetrwania budzi podziw, bo mogą przetrwać w próżni kosmicznej, w ekstremalnych temperaturach i pod ekstremalnym ciśnieniem, a także mogą wytrzymać intensywne promieniowanie jonizujące i ultrafioletowe, pisze RTS. Jedną z ich taktyk przetrwania jest zdolność do przechodzenia w stan hibernacji, w którym mogą przeżyć dziesiątki lat, wytwarzając jednocześnie białka chroniące ich komórki.

Obecnie odkryto inny mechanizm ochronny, który wydaje się pomagać niesporczakom radzić sobie z potencjalnie śmiertelnym dla nich światłem ultrafioletowym. Chodzi o rodzaj substancji fluorescencyjnej, która pochłania tego rodzaju promieniowanie, a następnie uwalnia energię podobną do niebieskiego światła.

„Nasze badania sugerują, że te stworzenia mogą przetrwać w najbardziej suchych i nasłonecznionych miejscach na Ziemi”, powiedział dr Sandep Esvarapa, współautor badania.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Biology Letters, Esvarapa i jego koledzy potwierdzili, że w próbce mchu znalezionej na ścianie ich Instytutu natknęli się na nowy typ niesporczaków.

Gdy oba znalezione gatunki, szczep Paramacrobiotus BLR oraz H exemplaris, zostały przez 15 minut wystawione na działanie światła ultrafioletowego, przeżył tylko pierwszy. Ku zdziwieniu badaczy ocalałe osobniki emitowały podczas ekspozycji niebieskie światło. Aby bardziej szczegółowo zbadać to zjawisko, pokryto wrażliwe na promieniowanie UV niesporczaki fluorescencyjną substancją. Wyniki pokazały, że ekstrakt tej substancji zapewniał zwierzętom przynajmniej częściową ochronę, ponieważ połowa X exemplaris zdołała przeżyć kilka dni. „Wprawdzie istnieją inne gatunki, które też wykazują tolerancję na promieniowanie UV, ale Paramacrobiotus BLR jest jedynym, w przypadku którego fluorescencja zapobiega śmiercionośnemu promieniowaniu”, podkreśla Esvarapa, informuje RTS.

Profesor Łukasz Kaczmarek, ekspert ds. niesporczaków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który nie brał udziału w najnowszych badaniach uważa, że ​​potwierdzają one wcześniejsze eksperymenty wykazujące możliwości wykorzystania substancji wytwarzanych przez niesporczaki do ochrony innych organizmów przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi.

Kaczmarek przypomniał, że zespołowi Esvarapy nie udało się zidentyfikować substancji zapewniającej niesporczakom ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zwrócił uwagę, że ochrona może nie pochodzić z fluorescencji, ale być może z niektórych białek.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

S.R./blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.