USA: po raz pierwszy udało się sklonować gatunek zagrożony wyginięciem

Naukowcom z agencji U.S. Fish and Wildlife Service (FWS) udało się sklonować przedstawiciela gatunku tchórza czarnołapego dzięki zamrożonym komórkom pobranym przed laty od innego zwierzęcia oraz matce zastępczej. Jak przyznaje CNN, to osiągnięcie jest ogromną inspiracją dla wysiłków na rzecz ochrony zwierząt.

                          

W grudniu zeszłego roku przyszła na świat Elizabeth Ann, nowa przedstawicielka gatunku tchórza czarnołapego, który należy do gatunków zagrożonych wyginięciem w USA. Udało się to dzięki komórkom pobranym od Willi, innego osobnika tego gatunku, który żył ponad 30 lat temu.

Jak przyznaje Ryan Phelan, dyrektor organizacji Revive & Restore, działającej na rzecz ochrony zwierząt, “genomika ukazała potencjał genetyczny, jaki Willa mogłaby przekazać swojemu potomstwu, ale to nasze zaangażowanie w przetrwanie gatunku doprowadziło do narodzin Elizabeth Ann.”

Wyginięcie gatunku w latach 70.

Tchórz czarnołapy jest ssakiem drapieżnym należącym do rodziny łasicowatych, w skład której wchodzą również łasice, norki, tchórze, wydry, borsuki czy kuny. W roku 1979 gatunek ten został uznany za wymarły, jednak dwa lata później w Wyoming odkryto niewielką populację tych osobników. Według agencji FWS, wszystkie obecnie żyjące tchórze czarnołape są potomkami siedmiu osobników.

Narodziny Elizabeth Ann, która, jak mają nadzieję naukowcy, będzie zdolna do rozrodu, pomogą w ochronie tego gatunku. “To, że widzimy, jak ona się rozwija, oznacza początek nowej ery dla jej gatunku i innych gatunków podlegających ochronie na całym świecie. To zwycięstwo bioróżnorodności i genetycznej ochrony zwierząt ”- powiedział Phelan.

Populacja tego gatunku jest tak bliska wyginięciu, że w grudniu postanowiono zaszczepić 120 osobników próbną szczepionką przeciwko COVID-19. Osobniki te należały do centrum zajmującego się ochroną tchórza czarnołapego w Kolorado, a według Tonie Rocke, jednej z naukowców badających szczepionkę, “cała populacja (tego gatunku) jest podobna pod względem genetycznych, ponieważ pochodzą z tej niewielkiej rodziny, co osłabia ich system odpornościowy.”

Autor: 
Jaime Montes tłumaczenie A.M.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.