Żyrafy karłowate i pierwsze przypadki dymorfizmu wśród tych zwierząt w Ugandzie, Nanimbii

Rok 2021 w dziedzinie nauk przyrodniczych zaczyna się od jednego dość ciekawego odkrycia. Grupa badaczy podczas badań fotograficznych w Parku Narodowym Wodospadu Murchisona w Ugandzie, odkryła zyrafę karłowatą.

Zaobserwowali, że zwierzę ma znacząco krótsze nogi niż inne żyrafy, ale jego rozmiar ciała jest taki sam jak u dorosłego. Podczas podobnej wyprawy do Namibii natknęli się na drugą żyrafę z podobną anatomią morfologiczną.

Badacze uważają, że oba zwierzęta cierpią na dysplazję szkieletową - ogólny termin, który oznacza ten stan, w tym dymorfizmu. Ich odkrycia zostały opublikowane w BMC Reaserch Notes.

Również interesujący jest sposób, w jaki mierzyli wysokość żyrafy. Ponieważ te dzikie zwierzęta wyjątkowo łatwo mogą się zestresować, co wpłynie na ich zachowanie oraz przeżycie, wykorzystana była innowacyjna metoda.

Nazywane jest fotogrametrią - użycie lasera do pomiaru odległości między określonymi punktami fotografowanego obiektu, który nas interesuje. Mierzone są piksele obrazu fotograficznego i porównuje się z rzeczywistym, normalnym rozmiarem zwierzęcia.

Wniosek ze stacji BMC Reaserch Notes jest taki, że to są pierwsze przypadki karłów wśród zwierząt żyraf - podobnego stanu nie wykryto do tej pory na wolności ani w ogrodach zoologicznych. Dopiero będą zbadane przyczyny tego stanu.

Autor: 
lifestyle.bg Tłum. Martyna Kujawa
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.