Adriatyk: Masowe wymieranie chronionej szołdry

Stowarzyszenie Badaczy Morskich "20.000 mil" z Zadaru podało do wiadomości, że prowadząc w maju badania na Wyspach Elafickich, na południu Chorwacji, zauważyło pierwsze oznaki masowego wymierania chronionego małża- przyszynki szlachetnej (przyszynka szlachetna; szołdra – małż słonowodny należący do rodziny Pinnidae, od tłum. za Wikipedią).​

- O groźnej sytuacji ściśle chronionej przyszynki szlachetnej dużo pisało się swego czasu przy okazji Morza Śródziemnego. Niestety, najwyraźniej, niebezpieczeństwo dotarło również do Adriatyku.

Jak donosi Hina, prawdopodobną przyczyną masowego wymierania małża jest, zdaniem badaczy śródziemnomorskich, infekcja wywołana nowym rodzajem pasożyta Haplosporidium pinnae lub drobnoustrojami z rodziny Mycobacterium.

Przyszynka szlachetna (znana również jako szołdra) to endemiczny, największy małż śródziemnomorski, który może rosnąć do 120 cm w górę. Można ją spotkać również w Adriatyku, w płytkich wodach przybrzeżnych.

Pełni ważną rolę ekologiczną, ponieważ filtruje i zatrzymuje duże ilości rozłożonej materii organicznej, co przyczynia się do zwiększenia przejrzystości wody morskiej. Algom, gąbkom i innym bezkręgowcom zapewnia twardą powierzchnię do osiedlania się na delikatnych obszarach dna morskiego, dlatego na muszlach przyszynki często można zobaczyć bogactwo różnych organizmów.

Małż jest wrażliwy na zanieczyszczenia, stąd wiele osobników cierpi z powodu kotwiczenia, a obecnie również z powodu nielegalnych połowów.

Pierwsze oznaki świadczące o wymieraniu szołdry zauważono w Morzu Śródziemnym w 2016 roku, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Według tegorocznego raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN), masowe wymieranie przyszynki zarejestrowano i potwierdzono we Francji, Włoszech, Turcji, Grecji i Albanii.

Śmiertelność wśród przyszynek, na większości obszarów przekracza już 99%, a warunki stresogenne wywołane zmianami klimatycznymi uważane są za główną przyczynę tego stanu rzeczy.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.