Analiza amerykańska. Psy i koty szkodliwe dla klimatu

Również psy i koty potrzebują energii do życia. Jest problem: odżywiają się głównie mięsem, a jego produkty wywołują szkodliwe gazy cieplarniane. Śliczne, pocieszyciele duszy – a szkodliwa dla środowiska naturalnego. Psy i koty, z uwagi na to, że konsumują przede wszystkim mięso, powodują znaczną emisję gazów cieplarnianych. Tylko w samym USA odpowiadają za efekt cieplarniany w wysokości około 64 milionów ton dwutlenku węgla rocznie – ujawnił specjalistyczny magazyn „PLUS ONE”, przedstawiając szacunkowe dane. Wartości jest zgodna z bilansem badań dla wszystkich mieszkańców Berlina i Hamburga.

W USA zwierzęta domowe są tak popularne jak nigdzie na świecie. Około 70% domowników posiada przynajmniej jednego ulubieńca – w Niemczech jest to około 44%. W szacunkach konsumpcji pokarmów oddziałujących na środowisko w kraju nie mówi się w ogóle o zwierzętach domowych, wyjaśnia Gregory Okin, z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles (UCLA).

 

Miejsce nr 5 w konsumpcji mięsa

W konkluzji obliczeń naukowca najpierw zawarta jest liczba mięsa zużyta do wyrobu paszy dla kochanych czworonogów w USA. W Stanach żyje około 94 milionów kotów i 90 milionów psów. To, co wchodzi do paszy, musi naturalnie zostać wykluczone, pisze Okin.Wyliczył on, że rocznie powsaje ponad 5 milionów 5 milionów ton odpadów.

„Lubię psy i koty, ale nie mówię ostatecznie, że ludzie powinni się ich pozbyć czy żywić wegetariańsko, co było by dla nich nie do końca zdrowe” – stwierdza Okin. „Myślę jednak, że powinniśmy jasno stwierdzić, iż zwierzęta domowe mają wpływ na środowisko i szczerze o tym rozmawiać”.

 

Więcej powierzchni leśnych, więcej energii oraz wody

Wpływ właściwego odżywiania opartego na mięsie na środowisko jest o wiele większy niż odżywiania opartego na roślinach – między innymi przez to jest mniej terenów wiejskich/leśnych, mniej energii i wody potrzebnej do produkcji. Metan, pochodzący z hodowli bydła oraz dwutlenek węgla działający na atmosferę jako gaz cieplarniany, powstrzymują promieniowanie ciepła, ziemia nie nagrzewa się.

Do tego dochodzą czynniki takie jak erozja gleby, stosowanie pestycydów i produkcja odpadów. Psy oraz koty stanowią 1/4 zużytych kalorii w porównaniu do chowu bydła. W obliczeniach naukowców nie uwzględniono jeszcze skutków produkcji pochodzenia zwierzęcego dla środowiska i klimatu.

Wprawdzie karma dla zwierząt zawiera co nieco tego, czego ludzie nigdy nie powinni zjeść, wyjaśnia Okin. Wzrasta liczba zwierząt, ale jako członków rodziny i karmionych mięsem – pokarmu rzekomo najlepszego dla nich.

„Pies nie potrzebuje żadnego steku do jedzenia”, mówi badacz. „Pies może jeść rzeczy, które nie są przeznaczone dla ludzi. Mięso to tylko 25% pokarmu potrzebnego człowiekowi, która została przeznaczona na konsumpcję mięsa dla 26 milionów Amerykanów, ocenia Okin. To jest mniej więcej konsumpcja stanu Texas, gdzie mieszka 25 milionów ludzi.

 

Więcej konsumpcji mięsa w Brazylii i Chinach

Ostatnio problem ten pojawia się w innych krajach, takich jak Brazylia i Chiny. Ludzie tam mieszkający wraz z bogaceniem się nie konsumują więcej mięsa, ale stawiają na zwierzęta domowe, w opiekę nad którymi inwestują i otrzymują mięso, które tak samo może być zjedzone przez człowieka.

”Nie jestem wegetarianinem, ale też zdaję sobie sprawę, że jedzenie mięsa ma jednak swoją cenę”, stwierdza Okin. Dlatego człowiek musi myśleć nie tylko o sobie, lecz również o swoich zwierzakach domowych. Ten możliwy wybór byłby innym źródłem protein dla psiej i kociej paszy.

Centralny Związek Niemieckiego Handlu i Przemysłu dla Zwierząt stwierdza, że sami niemieccy właściciele zwierząt domowych wydają blisko 4 miliardy euro na gotowe pożywienie, artykuły konsumpcyjne, specjalistyczne wyposażenie i sprzedaż artykułów spożywczych. Do tego dochodzi 500 milionów euro na dystrybucję w Internecie – jak wyliczono dla danych z poprzednich lat.

Autor: 
Anna Gałka
Źródło: 

Spiegel

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Mateusz (niezweryfikowany) w
W dzisiejszym świecie prawie wszystko nam szkodzi, więc to jest bez różnicy

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.