Karaluch Frankenstein - znaleziony insekt niepodobny do żadnego innego!

Naukowcy odkryli niezwykłą skamielinę uwięzionego w bursztynie insekta sprzed 100 milionów lat. Samica nazwana „Aptenoperissus burmanicus" jest zlepkiem czterech różnych insektów. Ma głowę osy, ale już nie skrzydła, nogi konika polnego, czułki mrówki i odwłok karalucha.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem tego insekta nie miałem pojęcia czym właściwie jest. Widać, że jest duży, silny i mógł boleśnie kąsać. W końcu musieliśmy wymyślić dla niego nową rodzinę, bo do żadnej nie pasował. Gdy wyginął, nastąpił dla tej rodziny insektów ewolucyjny ślepy przeskok”, powiedział George Poinar, emerytowany profesor Uniwersytetu w Oregonie (za „Live Science”).

Na doskonale zachowaną samicę „Aptenoperissus burmanicus" natknięto się w Dolinie Hukavng w Mjanmar (Azja Pd., od tłum.)

Naukowcy znaleźli w tamtym regionie jeszcze sto innych dobrze zachowanych skamielin zatopionych w bursztynie. Wszystkie pochodziły z okresu kredy. Gdy natknęli się na ten niezwykły przypadek, Poinar i jego koledzy rozmawiali z innymi specjalistami i okazało się, że każdy z nich widział w insekcie coś innego.

W końcu doszli do wspólnego wniosku, że chodzi o osobnika z rzędu Hymenoptera. Rodzinę musieli wymyślić. Insekt jest bardzo dalekim kuzynem osy i pszczoły. Obecnie jest jedynym znanym przedstawicielem rodziny Aptenoperissidae.

Autor : Ivana Kešanski

Tłum. Emila Liberda

​Źródło : Blick.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.