"Europejska stolica pszczół"

Latem w Wiedniu żyje nawet 200 mln pszczół. Jak informują władze miejskie, na zielonych terenach austriackiej stolicy rozmieszczonych jest około 5.000 uli.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że wśród tych 200 mln jest 456 różnych gatunków pszczół można przyjąć, że Wiedeń to główne „pszczele miasto” Europy.

Niektóre ule stoją w parkach albo w pobliżu Dunaju, a niektóre w zupełnie niezwykłych miejscach takich, jak główny cmentarz miejski, szpital centralny, dach Ratusza Miejskiego usytuowany w samym centrum Wiednia.

W wyniku wzrostu poziomu zanieczyszczenia, zmian klimatycznych i stosowania pestycydów pszczoły, osy i inne owady stopniowo tracą swoje siedliska. By zwiększyć w Wiedniu liczbę owadów, wiedeński sekretariat ds. ochrony środowiska określił środki ich ochrony i uaktywnił poszczególne gminy miejskie.

Wprawdzie w ramach projektu "City nature" informuje się jak pielęgnować łąki, przycięte trawniki, ukwiecone łąki i egzotyczne rośliny nie mają wystarczającej ilości nektaru i z punktu widzenia pszczół są bezwartościowe.

Ostatecznie wiedeńczykom zaleca się sadzenie na balkonach i w ogródkach przydomowych kwiatów polnych i ziół.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.