„Funkcjonalnie wymarłe„ misie koala

Jak donosi BBC, Australijska Fundacja Koali podała do wiadomości, że misie koala "wymarły funkcjonalnie".

Fundacja naukowej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną koali twierdzi, że na wolności jest tylko 80.000 osobników tego nadrzewnego zwierzęcia z rodziny torbaczy co oznacza, że nie ma ich na tyle, by wyprodukowały nowe pokolenie. Chociaż podana liczba jest dużo niższa od tej, którą sugerują źródła naukowe nie ma wątpliwości, że stan liczebny koali żyjących w warunkach naturalnych gwałtownie się obniża, pisze Newsweek.​

Koale (endemiczny gatunek australijski) wymrą, ponieważ wiele lasów, w których naturalnie żyją zostało zniszczonych. Fale upałów wywołane zmianami klimatycznymi to również ważna przyczyna ich wymierania. AKF ogłosiła misie "funkcjonalnie wymarłymi” co oznacza, że populacja jest tak mała iż nie ma wpływu na środowisko, nie jest w stanie odgrywać jakiejkolwiek roli w ekosystemie. Wśród koali nie ma już wystarczająco dużo dorosłych osobników będących w stanie podtrzymać gatunek i dlatego jakakolwiek choroba genetyczna czy patogen mogą być poważnym zagrożeniem dla ich przetrwania.

Funkcjonalne wymieranie gatunku oznacza, że pozostała przy życiu niewielka populacja, będąca w stanie się rozmnażać, cierpi z powodu chowu wsobnego, co czyni ją jeszcze bardziej podatną na choroby. Niedawne badania wykazały również, że tysiące misiów koala wyginęły w wyniku odwodnienia podczas fali upałów, jaka nawiedziła Australię.

Przez miliony lat misie koala były ważnym faktorem zdrowia lasów eukaliptusowych, ponieważ jedzą liście tylko z górnych partii drzew, a ich spadające na ziemię odchody znacznie przyczyniają się do recyrkulacji substancji odżywczych w ekosystemie. Sadząc po znalezionych szczątkach, koala żyją w Australii od 30 mln lat co oznacza, że były źródłem pożywienia wymarłych już wielkich mięsożerców, tzw. megafauny.

Zdaniem AKF, w 41 ze 128 znanych siedlisk koali nie ma już ani jednego osobnika tego gatunku. Dyrektor AKF Deborah Tabard wezwała ostatnio australijskiego premiera, by zrobił coś dla ocalenia koali: „Wzywam nowego premiera do wprowadzenia w życie, gotowego od 2016 roku, prawa chroniącego koalę. Los koali jest teraz w Pańskich rękach”.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.