Grenlandia : W ciagu jednego dnia stopiło się 11 miliardów ton lodu

Pokrywa lodowa topi się trzy szybciej niż normalnie, co wywołane jest ociepleniem klimatu.

Ogromne rzeki powstałe w wyniku topnienia lodowców wpłynęły do oceanu na zachodzie Grenlandii, w czwartek 1 sierpnia.

Księżycowy i suchy krajobraz z rzekami powstałymi w wyniku stopionego lodu... Po miesiącach rekordowych temperatur na świecie, na Grenlandii, tylko w ciagu jednego dnia stopiło się 11 000 miliardów ton lodu, informuje amerykańska telewizja CNN. W czwartek, 1 sierpnia, do oceanów wlała się równowartość 4,4 miliona basenów olimpijskich.

„Na Grenlandii odnotowano właśnie jeden z najwyższych wskaźników topnienia lodu w historii”, mówi duński naukowiec ds. Klimatu Ruth Mottram. Zazwyczaj topienie lodu rozpoczyna się pod koniec maja; jednak w tym roku, ze względu na rekordowy wzrost temperatury, rozpoczął się na początku miesiąca.

 

Lodowiec topi się trzy razy szybciej

Fale upałów, które nadciągnęły nad Europę w ostatnich tygodniach, oraz pożary, które obecnie dotykają Syberię, niewątpliwie przyspieszyły proces topnienia. W lipcu lód grenlandzki stopił się trzy razy szybciej niż normalnie. Terytorium straciło 197 miliardów ton lodu w porównaniu z tym jak dzieje się podczas standardowych temperatur, 60 do 70 miliardami ton.

W czwartek, naukowcy zarejestrowali temperaturę 2,7 ° C na wysokości 3000 metrów. Informacja nie jest jeszcze potwierdzona, jednak z pewnością byłby to rekord. Zdarzyło się to tylko dziewięć razy w ciągu 2000 lat.

Czerwiec 2019 był najgorętszym czerwcem w historii; lipiec również pobił rekord swoich temperatur. Oto zatrważające skutki ocieplenia klimatu, które wciąż się mnożą.

 

Autor: 
Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lemonde.fr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.