Inwazja białych niedźwiedzi w Rosji

Na archipelagu Nowa Ziemia ogłoszono stan wyjątkowy z powodu inwazji białych niedźwiedzi.

Pod koniec ubiegłego roku duże skupiska zwierząt zaczęły pojawiać się w pobliżu domów. W rejonie osiedla Biełuszja Guba zauważono ponad 50 niedźwiedzi; przez cały czas przebywa ich tu od sześciu do dziesięciu . "Ludzie są przerażeni, boją się wychodzić z domu, nie są w stanie normalnie funkcjonować, rodzice obawiają się wypuszczać dzieci do szkół i przedszkoli" — podaje zastępca szefa administracji Aleksandra Minajewa.

Podjęto już pewne środki bezpieczeństwa: w miejscach, gdzie przebywają dzieci zainstalowano dodatkowe ogrodzenia, teren jest patrolowany, wojskowi i pracownicy dojeżdżają do pracy specjalnym transportem. Jednak wszystkie te działania nie przyniosły oczekiwanego efektu.

"Niedźwiedzie czują się na tyle pewnie i bezpiecznie, że nie reagują na sygnały świetlne i dźwiękowe, a także na próby przeganiania ich z pomocą patrolowych samochodów i psów" — tłumaczy rząd. Nie wydano zezwolenia na odstrzał agresywnych osobników, ponieważ zwierzęta wpisane są do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

W celu oceny sytuacji na archipelag zostaną skierowani specjaliści, którzy liczą na to, że zwierzęta uda się wypędzić. "Jeśli wszelkie działania związane z odstraszeniem niedźwiedzi nie rozwiążą problemu, ich odstrzał może być jedynym i koniecznym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców" — stwierdzono w komunikacie. Według szefa samorządu terytorialnego, tak dużej inwazji białych niedźwiedzi na archipelagu jeszcze nie było.

Nowa Ziemia — archipelag na Oceanie Arktycznym między Morzem Barentsa i Morzem Karskim, jest częścią Obwodu archangielskiego, stanowiącego jednostkę administracyjną Rosji. Aby wjechać na dane terytorium, konieczne jest posiadanie specjalnej przepustki.

Autor: 
Tłum. Noemi Grześkowiak
Źródło: 

lenta.ru

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.