Muszka owocówka pożyteczna dla człowieka?

Muszki owocówki często spotykamy w lecie, szczególnie w naszych kuchniach, buszujące po owocach. Te malutkie owady potrafią uprzykrzyć nam życie. Jednak bardzo przysłużyły się nauce. Owocówka bowiem była pierwszą istotą w kosmosie pochodzącą z Ziemi, i jest doskonałym modelem wykorzystywanym do badań nad chorobami ludzkimi. Ponadto zainspirowała naukowców do udoskonalenia algorytmu komputerowego.

 

Kochająca rosę

Muszka owocówka zwana Drosophila melanogaster, czyli „kochająca rosę”. Nazwa wzięła się stąd, że owad lubi miejsca wilgotne. Owocówka, obok muchy domowej, jedną z najpopularniejszych przedstawicielek rzędu muchówek. Jej inne nazwy to m.in. wywilżna karłowata, drozofila karłówka, muszka owocowa, octówka oraz wywilżanka.

Ciało owocówki składa się z trzech segmentów, które stanowią: głowa, tułów i odwłok. Odnóża również są podzielone na segmenty. Posiada szkielet chitynowy.

Głowa jest zaokrąglona, wyposażona w parę czerwonych, dużych oczu, które są złożone, występują także trzy mniejsze przyoczka oraz krótkie czułki. Dzięki specjalnemu aparatowi gębowemu może zlizywać płyny.

Dorosły osobnik jest żółto-brązowy. Mierzy ok. 3 mm długości i 2 mm szerokości. Samce różnią się od samic czarnym odwłokiem i są nieco mniejsze. Samice natomiast mają odwłok w czarne poprzeczne paski.

 

Dorosłe owocówki żyją około dwóch tygodni.

Występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Lubią wysokie temperatury. Zasięg jej występowania ograniczają pustynie, duże pasma górskie oraz wysokie szerokości geograficzne.

 

Cwani zalotnicy

Owocówka rozmnaża się bardzo szybko. Ale zanim dojdzie do zapłodnienia, samiec musi za pomocą tańca godowego przyciągnąć nową partnerkę. Osobnicy bardziej doświadczeni w kontaktach z płcią przeciwną są jak cwani zalotnicy, którzy sztukę podrywu opanowali do perfekcji. Dzięki temu mniej czasu poświęcają na podchody miłosne i szybciej następuje kopulacja.

Drosophila melanogaster składa jaja w owocach.

Z jaj wykluwają się larwy zwane czerwiami, które natychmiast po wykluciu rozpoczynają spożywanie owocu, w którym znajdowały się jako zarodki. U muszki owocowej, jak u wszystkich znanych muchówek, ma miejsce przeobrażenie zupełne. Samica składa do 100 jaj dziennie i ok. 2000 w ciągu całego swego życia- czytamy na stronie dinoanimals.pl.

 

Alkoholizm u owocówek

Owady te żywią się drożdżami, które powstały na owocach. W wyniku fermentacji spijają wino owocowe. Ale jak podaje national-geographic.pl, procenty jednak mniej im szkodzą, bo ich układ immunologiczny potrafi eliminować z alkoholu toksyny, więc alkoholizm u owocówek jest normą.

I choć upijają się osobniki obu płci, to jednak samce, które mają udany stosunek seksualny mniej piją. Dzieje się tak dlatego, że po udanej kopulacji, podwyższa się w ich mózgach poziom neuropeptydu F (NPF), czyli odpowiednika ludzkiego NPY- neuroprzekaźnika, który odpowiada m.in. za dobry nastrój.

 

Wkład dla nauki

Muszka owocówka, jako pierwszy ziemski organizm, odbyła pierwszą podróż kosmiczną 20 lutego 1947 roku. W kosmos wysłali ją Amerykanie we współpracy z niemieckim konstruktorem rakiet V2, naukowcem Wernerem von Braunem. Owad przetarł szlaki innym zwierzętom, a potem człowiekowi w wojażach kosmicznych.

Na polu informatyczno-matematycznym owocówka też miała swój wkład. Naukowcy zainspirowani bowiem budową połączeń struktur nerwowych owada, udoskonalili algorytm komputerowy. Komórki nerwowe, które tworzą połączenia u owocówki zorganizowały się w taki sposób, że część z nich stanowią liderzy, mający połączenie z każdą inna komórką. Analogicznie działają komputerowe sieci rozproszone. Jednak u owadów organizacja sieci jest znacznie prostsza, wydajniejsza oraz bardziej odporna na zakłócenia od tych informatycznych, stworzonych przez człowieka.

Z kolei medycyna także chętnie wykorzystuje wywilżankę do swoich badań. Owad posiada aż 75% genów podobnych do tych występujących u człowieka. W związku z tym jest doskonałym modelem do badań medycznych. Ponadto jest łatwa w hodowli, szybko się rozmnaża i w łatwy sposób można manipulować jej genami. Wykorzystywana jest do badań w 26 chorobach ludzkich, m.in. w chorobie Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

dinoanimals.pl; national-geographic.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.