Najgłośniejszy ptak na świecie

Nawoływania w okresie godowym brazylijskiego dzwonnika białego (Procnias albus) to dosłownie najgłośniejsze znane ptasie trele. Natężenie emitowanego przez niego hałasu oscyluje w górnych granicach osiągając 125,4 decybeli, przewyższając tym samym głośność koncertu rockowego i piły mechanicznej. Daleko mu do bezpiecznego dla ludzkich uszu poziomu 85 db.​

Głośne śpiewy dzwonnika białego podczas zalotów to sztuczka, z której chętnie korzysta ten gatunek. Najgłośniej śpiewają będące już w parze samiec i samiczka.

- Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego samica dobrowolnie przebywa w pobliżu tak głośno śpiewającego samca. Być może, ryzykując uszkodzenie słuchu, próbuje ocenić go z bliska, mówi biolog Jeff Podos z Uniwersytetu w Massachusetts.

Bławatowiec krzykliwy (Lipaugus vociferans) może zadziwić samiczkę głosem na poziomie 116 db i kiedyś był uważany za najgłośniejszego przedstawiciela wróblowatych. Dzwonnik biały go jednak przebił. Ciekawe, że na oba niewiarygodnie głośne ptaki natknięto się w górach północnej Brazylii, gdzie ich dźwięki rozbrzmiewają w okolicy, gdy poszukują partnerów.

Naukowcy zauważyli, że im wołanie ptaków brazylijskich głośniejsze, tym krótsze. Chociaż dzwonnik waży przeciętnie około 4 kg, ma niezwykle grube i dobrze rozwinięte mięśnie brzucha i żebra, co jest niezwykle ważne, by mógł głośno śpiewać.

Żeby zrozumieć, jak głośny jest dzwonnik, trzeba siłę jego głosu porównać z natężeniem hałasu emitowanego w innych okolicznościach, przykładowo : w kancelarii natężenie hałasu wynosi około 40 db, dzwonek przy drzwiach to zwykle około 80 db, koncert symfoniczny- 110 db, syrena samochodowa- 110 db, a wiertarka pneumatyczna- 120 db, pisze Science Alert. Od brazylijskiego ptasiego rekordzisty głośniejsze są tylko: syrena alarmowa- 130 db, silnik lecącego samolotu- 150 db, dźwięk pękającego balonu (w bardzo krótkim czasie) 157 db.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Science Alert

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.