Najważniejsze stworzenia na Ziemi

Ich ukąszenie boli, ale gdyby ich zabrakło, wielu by na tym ucierpiało. Instytut "Earthwatch", na ostatnim posiedzeniu Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, wydał oświadczenie w sprawie pszczół. Jego zdaniem, to najważniejsze stworzenia na naszej planecie niestety, na progu wymarcia.

Według najnowszych badań, zniknęło z powierzchni Ziemi już około 90% pszczół. Przyczyn jest wiele, w zależności od regionu, ale głównymi są : masowe wylesianie, brak bezpiecznych miejsc na gniazda, brak kwiatów, niekontrolowane korzystanie z pestycydów, zmiany zachodzące w glebie.

Badania potwierdziły, że pszczoły są jedynymi żywymi stworzeniami nie będącymi nosicielami jakichkolwiek patogenów, ani grzybów, ani wirusów, ani bakterii. Na całym świecie rolnictwo w 70% zależy właśnie od tych owadów, a to oznacza, że 70% produktów spożywczych powstaje dzięki interwencji pszczół. Zapylanie, którym pszczoły umożliwiają roślinom rozmnażanie się, żywi miliony zwierząt (bez tego, fauna wkrótce by wymarła), o korzyściach płynących dla człowieka ze spożywania miodu nie mówiąc.

 

Dlaczego brakuje pszczół ?

Związkowy Instytut Technologiczny w Szwajcarii wini fale wytwarzane przez telefonię komórkową. Podobno te fale, emitowane podczas wykonywania połączenia, zdolne są na tyle dezorientować pszczoły, że tracą one wyczucie kierunku, co zagraża ich życiu.

Biolog Daniel Favre, we współpracy z innymi naukowcami, przeprowadził 83 eksperymenty, które jednoznacznie pokazały, że pszczoły w obecności tych fal wytwarzają dźwięki 9 razy intensywniejsze niż zwykle. W ten sposób ostrzegają swoje koleżanki o niebezpieczeństwie i wzywają je do opuszczania uli.

Najważniejszą przyczyną braku pszczół wydaje się jednak zatruwanie roślin.

 

Jak rozwiązać problem?

Wszystkiemu można jakoś zaradzić, problem jednak w tym, że trudno to zrobić z uwagi na mocno zakorzenione w produkcji i rolnictwie złe praktyki. Trzy kluczowe dla sprawy rozwiązania można wdrożyć w dość krótkim czasie :

- zabronić, a nie ograniczyć ,używania toksycznych pestycydów

- promować naturalne alternatywy dla rolnictwa

- przeprowadzać ciągłe badania i monitoring zdrowia oraz zachowania pszczół.

Jeśli nic nie zaczniemy robić, za 10 lat może zupełnie zabraknąć pszczół, co doprowadzi do katastrofy żywnościowej i kryzysu zdrowotnego.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.