Niezwykle trujący grzyb

W Australii znaleziono gatunek trującego grzyba, który powoduje zanik mózgu. Rzadki trujący płomienny grzyb koralowy (Podstroma cornu-damae) został znaleziony przez fotografa Raya Palmera podczas eksploracji tropikalnych obszarów północnej Australii w rejonie Queensland.​

W Japonii i Korei Południowej już wcześniej były przypadki śmiertelnego zatrucia jaskrawopomarańczowym grzybem. To jedyny gatunek, który może zatruć człowieka przez skórę. Jest drugim na liście najbardziej trujących grzybów na świecie.

Spożywanie, a nawet dotykanie go może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i zgubnego w skutkach uszkodzenia mózgowych komórek nerwowych.

Dotykanie płomiennego grzyba koralowego może wywołać egzemę (zaczerwienienie i opuchnięcie skóry), a jego spożycie : bóle żołądka, wymioty, biegunkę, gorączkę i drętwienie kończyn.

Po pierwszych symptomach zaczyna pękać skóra na twarzy, rękach i stopach, a mózg ulega powolnemu zanikowi, czego objawem są „zmieniona percepcja, trudności w poruszaniu się i zaburzona mowa”.

Ten gatunek grzyba najczęściej rośnie na korzeniach drzew i wokół nich, głównie w japońskich i południowokoreańskich górach, ale również w Indonezji i Papui Nowej Gwinei.

Grzyb jest na tyle niebezpieczny, że Palmer nie chce ujawnić jego dokładnej lokalizacji.

- Rośnie w ukryciu, na dzikich terenach, mówi tylko.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.