Ochrona raf koralowych.

Wyspiarskie państwo Palau na Pacyfiku to pierwszy kraj na świecie, który w celu ochrony raf koralowych zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży i korzystania z kosmetyków do opalania.

Władze przyjęły prawo limitujące sprzedaż i korzystanie z dobrodziejstw kosmetyków przeznaczonych do opalania, jeśli zawierają 10 niebezpiecznych składników chemicznych.

Zdaniem naukowców, wytypowane składniki są bardzo toksyczne dla życia morskiego, co zagraża zwłaszcza wrażliwemu ekosystemowi raf koralowych. Jak donosi BBC, zakaz wejdzie w życie w 2020 roku.

Prezydent Palau Tommy Remengesau powiedział, że zakaz zacznie obowiązywać dokładnie za 2 lata, a za jego nieprzestrzeganie przewidziana jest kara w wysokości od 1.000 dolarów wzwyż.

Naukowcy przez lata ostrzegali przed szkodliwym wpływem kosmetyków plażowych na podwodny świat roślin i zwierząt. Teraz są zaniepokojeni zwłaszcza dwoma składnikami tych kosmetyków- oksybenzonem i oktynoksatem. Oba są w składzie filtrów chroniących przed słońcem, ponieważ absorbują promieniowanie ultra-fioletowe.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Ctixgq (niezweryfikowany) w
viagra in usa - <a href="https://bestusasild.com/">order sildenafil 100mg generic</a> buy sildenafil 150mg pill

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.