Pająki mogą "ustawiać" swoje sieci, by móc wyczuć śmiałych potencjalnych partnerów seksualnych

Jak pokazują badania, pająki mogą kontrolować napięcie i sztywność swoich w sieci, by w ten sposób pomóc sobie w znalezieniu potencjalnych partnerów, a także ofiary.

Zdaniem naukowców z Oxford University, pająki kontrolują napięcie i sztywność swoich sieci optymalizując tym samym umiejętności wyczuwania pomagające im zlokalizować i zidentyfikować zarówno ofiarę, jak i partnerów.

Tak, jak fale rozchodzą się w szarpanej strunie gitarowej, tak pajęczyna transmituje drgania na różnych częstotliwościach, przekazując pająkowi informację zwrotną.

"Pająki nie tylko wykorzystują wibracje ofiary, która wpadła w ich sieć, bo to oczywiście ważne, by wiedzieć, w którym miejscu coś się zadziało i co to mogło być", powiedziała badaczka Beth Mortimer. "Drgania są ważne także w zalotach. Wielu samców generuje bowiem bardzo swoisty muzyczny wzór, który samice wykorzystają do ustalenia nie tylko tego, że to samce, ale również, że to właściwy gatunek i można z nimi kopulować."

 

Pająki wykorzystują wibracje także do oceny stanu swoich sieci.

W ramach badania opublikowanego w ubiegłym miesiącu we współpracy z Uniwersytetem im. Carlosa III de Madrid, brytyjscy naukowcy zajęli się siecią krzyżaka ogrodowego i przesłali zmierzone uprzednio drgania do jego nici.

Do pomiaru drgań, rozprzestrzeniających się za pośrednictwem sieci, użyli lasera i pokazali, jak wyczekujący pająk zmienia amplitudę fali poprzez zmianę napięcia i sztywności jedwabiu łownego.

"Są w stanie bardzo precyzyjnie zmieniać napięcie swoich sieci. To oznacza, że dysponują mechanizmem bezpośredniej kontroli zarówno napięcia, jak i sztywności jedwabnych włókien", - powiedziała Mortimer.

„[Mechanizmy te] pozwalają im skutecznie dostosowywać właściwości sieci, by mogły oceniać w jaki sposób informacja sensoryczna przekazywana jest do środka pajęczyny."

Mortimer planuje przeprowadzić podobne badania z bardziej egzotycznymi gatunkami, m.in. pająkami z rodziny prządkowatych.

Tłum. Emila Liberda

Źródło: The Guardians.com

 

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.