„ Pierwszy pomnik roztopionego lodowca ” na Islandii

Blisko polowa miejsc Światowego Dziedzictwa może stracić swoje lodowce do 2100 roku, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych.

Lodowiec Okjökull przed roztopieniem. Dominic Boyer/Cymene Howe

Z lodowca Okjökull nie zostało dosłownie nic: w 2014 roku, jako pierwszy lodowiec na wyspie, zaginął w wyniku ocieplenia klimatu. Według danych dostarczonych przez Uniwersytet Islandzki, jego powierzchnia z 1890 roku, a mianowicie 16 km2, radykalnie zmalała: w roku 2012 zajmował on jedynie 0,7 km2.

Wedle informacji z 22 lipca, z inicjatywy islandzkich badaczy oraz tych z uniwersytetu Rice w Stanach Zjednoczonych, 18 sierpnia, w miejscu lodowca, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ten pierwszy, fatalny przypadek na wyspie.

„Chodzi o pierwszy pomnik poświęcony lodowcowi, roztopionemu w skutek zmian klimatycznych na świecie”, deklaruje Cymene Howe, profesor antropologii z uniwersytetu Rice. „Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi ludzi na to co możemy stracić w miarę znikania lodowców”, dodaje.

 

„List do przyszłości”

Tablica zawierająca „List do przyszłości”, pisany złotymi literami, w języku islandzkim oraz angielskim, stworzona jest by uwrażliwić ludzi na sytuacje lodowców na świecie oraz by szerzyć świadomość na temat zmian klimatycznych.

„W przeciągu 200 najbliższych lat, wszystkie nasze lodowce podzielą podobny los. Ten pomnik potwierdza to, że zdajemy sobie sprawę z tego co się dzieje oraz z tego co trzeba zrobić. Tylko wy wiecie, czy to zrobiliśmy.” Mówi list adresowany do przyszłych pokoleń. Tablica zawiera również wzmiankę „415 ppm CO2”, w nawiązaniu do rekordowego poziomu skupienia dwutlenku węgla w atmosferze, zarejestrowanego zeszłego maja.

 

 

Tablica upamiętniająca zostanie odsłonięta 18 sierpnia.

„By osiągnąć statut lodowca, jego masa lodu i śniegu musi być dosyć gęsta, żeby mógł się przemieszczać dzięki swojej własnej wadze”, czyli 40 do 50 metrów gęstości, wyjaśnia geolog Oddur Sigurdsson.

Według opublikowanych w kwietniu wyników badań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, blisko polowa miejsc Światowego Dziedzictwa może stracić swoje lodowce do 2100 roku, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych.

Autor: 
AFP/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lemonde.fr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.