Pół ryby, pół człowieka. U delfinów wykryto cechy przypisywane wyłącznie ludziom

To, że delfiny należą do najinteligentniejszych zwierząt na świecie wiadomo już od dawna, ale najnowsze badania australijskich naukowców wykazały, że te wodne ssaki mają więcej wspólnego z ludźmi niż dotąd sądziliśmy.

Jak donosi Jutarnji.hr, są jedynymi istotami, oprócz ludzi, które przywołują się po imieniu.

Pokaźne morświny to ssaki spokrewnione z delfinami. Używają „imion” lub właściwych tylko sobie pisków i pogwizdywań, by rozpoznać pobratymców i współpartnerów wśród innych członków grupy, twierdzi badaczka Stephanie King z Uniwersytetu Zachodniej Australii.

Pani King doszła do takiego wniosku po badaniach w Shark Lagoon, 800 km na zachód od Perth.

Badaczka twierdzi, że pary i mniejsze grupy samców korzystają z takich przywołań, żeby przyciągnąć samice lub wywabić je spomiędzy rywalizujących o nie samców.

- Delfiny nie rodzą się z ze swoim unikalnym dźwiękiem. Rozwijają go w ciągu pierwszych miesięcy życia i wtedy staje się on charakterystyczny dla określonej jednostki, napisała w czasopiśmie Conversation.

Głosy wydawane przez delfiny, wyjaśnia badaczka, można porównać do ludzkich imion. Te inteligentne ssaki korzystają z nich na przykład przedstawiając się sobie.

- Dźwięki umożliwiają im rozpoznawanie przyjaciół i współpartnerów. Udowodniono, że delfiny pamiętają piski i pogwizdywania wydawane przez swoich pobratymców nawet po 20 latach rozłąki, mówi badaczka.

Autor: 
A.R./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

jutarnji.hr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.