Pozwólmy lisowi arktycznemu na prawidłowy rozwój

Autor : Brennan Linsley

Jak wynika z trwającej inwentaryzacji szwedzkiego pasma górskiego: ostatnimi czasy utrzymuje się pozytywny trend w rozwoju wysoce zagrożonego gatunku lisa arktycznego. Jednak istnieją pewne czyhające zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla gatunku.  

Tegoroczna inwentaryzacja terenów zamieszkanych przez lisy arktyczne jest obecnie w toku. Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego wraz z wolontariuszami oraz władzami administracyjnymi regionów Jämtland, Västerbotten i Norrbotten badają liczebność populacji lisów arktycznych i liczbę zarejestrowanych do tej pory miotów.  

Zoolog Karin Norén z Uniwersytetu Sztokholmskiego jest pozytywnego nastawienia. 

-Dotychczas odnotowaliśmy 43 mioty szczeniąt, co jest stosunkowo dobrym wynikiem. Ale nadal istnieją niezinwentaryzowane obszary. 

Na początku roku naukowcy uważali, że to będzie dobry rok dla populacji lisa arktycznego ze względu na korzystne warunki. W obszarach górskich znajdowało się wiele lemingów norweskich, które są ważnym źródłem pożywienia dla lisa arktycznego. Ale niestety z biegiem czasu populacja tego gryzonia spadła.  

-To nie był najlepszy rok dla lemingów norweskich. Wtedy mielibyśmy znacznie więcej miotów, z większą liczbą młodych w każdym. Mimo że był to dla nich mało płodny rok, liczba osobników jest stabilna.  

Mimo iż sytuacja lisa arktycznego poprawiła się oraz prace nad ochroną tego zagrożonego gatunku przyniosły rezultaty, dalej istnieją obawy dotyczące tych małych piesków, twierdzi Karin Norén. 

-Jeżeli spojrzymy na tę sytuację w dalszej perspektywie, to istnieje również zbliżające się zagrożenie zmiany klimatu. Liczba środowisk górskich, w których żyją lisy arktyczne zmniejsza się, co wymusza na nich przenoszenie się w wyższe tereny górskie.  

-Z drugiej strony działania podjęte przez władze administracyjne skutkują. Dzięki temu zyskaliśmy sposób na zarządzanie i ochronę gatunku lisa arktycznego, nawet jeśli kosztuje to dużo pieniędzy. 

Prace związane z inwentaryzacją obszarów zamieszkiwanych przez lisa arktycznego są finansowane przez EU-Interreg.  

 

Autor: 
Agnes Faxén, Tłum. Marzena Mamuszka
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.