Przeczą grawitacji

Koziorożec alpejski to gatunek górskiej kozy zamieszkującej tereny położone na wysokości 2000- 3000 m n.p.m., między szczytami alpejskimi, gdzie nie docierają drapieżniki. Kiedy wiosną i latem zaczyna brakować mu trawy, częściej przebywa w okolicach lasów i na łąkach.

Zanim spadnie pierwszy śnieg, żeby przeżyć koziorożce muszą zrobić zapasy. Wraz z nadejściem zimy powracają do swoich bezpiecznych legowisk `pod osłoną nieba`.

Jak pozostali roślinożercy, alpejskie koziorożce cierpią na niedobór soli i innych ważnych dla życia minerałów, których cennym źródłem są na przykład betonowe zapory. Beton twardniejąc uwalnia bowiem bogaty w wapno etryngit (związek chemiczny występujący w przyrodzie w postaci minerału, od tłum., za Wikipedią).

Koziorożec alpejski jako jedyny ssak może korzystać z takiego źródła minerałów. Wspina się po pionowych ścianach zlizując etryngit z ich powierzchni, opierając się o małe betonowe wyrostki miękkimi, przypominającymi nożyce, kopytami.

Zapora wodna na jeziorze Cingino, na północy Włoch, jest jednym z miejsc, gdzie można zobaczyć przeczące grawitacji koziorożce alpejskie .

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

amusingplanet.com

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.