Ślepa uliczka ewolucji: Dwa gatunki skrzydlatych dinozaurów wyginęły przez nieumiejętnośc latania

160 milionów lat temu skrzydła niekoniecznie oznaczały, że zwierzę rzeczywiście potrafiło latać. Yi i Ambopteryks to przykłady dwóch gatunków dinozaurów, które z powodu swojej niezdolności do latania szybko wymarły.

Yi i Ambopteryks były wielkości dzisiejszych ptaków i posiadały skrzydła. Przypominały one skrzydła nietoperzy. Jednak w czasach dinozaurów skrzydła nie oznaczały wcale zdolności do lotu ich właścicieli.

A przynajmniej te dwa dinozaury miały z tym pewne problemy. Były jedynie zdolne do szybowaniamiędzy drzewami, na których żyły. Ale nawet tego nie potrafiły szczególnie dobrze.

Te spostrzeżenia opublikowali naukowcy z Uniwersytetu Mount Mary w magazynie specjalistycznym „iScience”.

Za mało siły do lotu

Thomas Dececchi, główny autor publikacji, zbadał wraz ze swoim zespołem skamieniałości obu gatunków, aby uzyskać więcej szczegółów z tkanki miękkiej. Następnie naukowcy wykorzystali modele matematyczne, aby wstępnie ustalić umiejętności badanych dinozaurów do latania. W tym celu testowali różne zmienne, takie jak waga i rozpiętość skrzydeł.

Doszli do następujących wniosków: „Naprawdę nie miały siły, by latać”, wyjaśnia Dececchi na stronie uniwersytetu. Tylko w szczególnie sprzyjających - i raczej nieprawdopodobnych - warunkach te dinozaury mogłyby trzepotać skrzydłami.

Musiałyby wykazywać się następującymi cechami:

  •  musiałyby być większe niż nietoperze;
  • być niezwykle lekkie;
  • niewiarygodnie szybko machać skrzydłami;
  • mieć wysoce rozwinięte mięśnie.

Ślepa uliczka ewolucji

Ich problemy z lataniem szybko doprowadziły oba gatunki do wyginięcia. Nie były w stanie konkurować z innymi dinozaurami żyjącymi na drzewach lub też z pierwszymi ptakami. Jak wyjaśnia Dececchi, „kiedy ptaki podbijały powietrze, te dwa gatunki nie były w stanie się tam utrzymać, więc zostały wyparte”. Po ledwo kilku milionach lat zniknęły zupełnie.

Nowe odkrycia popierają tezę badaczy, że dinozaury rozwinęły umiejętność latania na wiele różnych sposobów, zanim rozwinęły się we współczesne nam ptaki. Yi i Ambopteryks były w każdym razie ślepą uliczką ewolucji.

Teraz naukowcy chcą zbadać mięśnie obu gatunków, żeby otrzymać dokładny obraz tych małych stworzeń. Yi i Ambopteryks żyły około 160 milionów lat temu. Ważyły mniej niż kilogram i należały do grupy teropodów, z której wywodzą się ptaki.

Jednak oba te gatunki były dość niezwykłymi reprezentantami swojej grupy. Większość teropodów żyło na ziemi i była mięsożerna. Yi i Ambopteryks preferowały mieszkanie na drzewach i żywiły się owadami, nasionami i roślinami.

Tłumaczyła Joanna Niemczyk

Autor: 
Franziska Fleischer
Źródło: 

home.1und1.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.