Szczęki: opowieść o potwornym jelonku rogaczu

Walka chrząszczy

Im większe żuwaczki, tym większa szansa na to, że samiec pokona konkurenta przyciągającego właśnie uwagę samicy siedzącej na gnijącej kłodzie.

 

Z pewnością słyszeliście o szczękach życia. A o szczękach władzy?

W świecie samców jelonka rogacza dobre miejsce na gnijącej kłodzie to sposób na przyciągnięcie samicy, która lubi składać jaja na próchnie.

Ale aby utrzymać swoje miejsca, samce muszą najpierw odeprzeć rywali. Broń z wyboru: olbrzymie, przerażające szczęki. Jana Goyens i jej koledzy z Uniwersytetu w Antwerpii, w Belgii studiowali budowę i zachowanie jelonków. Dr Goyens jest specjalistką w dziedzinie biomechaniki- badającej ruch mechaniczny m.in. zwierząt - i zajęła się jelonkami, bo to gatunki, które lubią walkę wymagającą ekstremalnego wysiłku fizycznego. "Straciłam dla nich głowę" – wyznała uczona. "Zatracają się w walce". W wyniku ewolucji jelonek zyskał szczęki tak wielkie, że już sama ich waga sprawia, iż bieganie i latanie stają się trudnością. Podczas walki, chrząszcz próbuje wydłużonymi żuwaczkami gryźć przeciwnika po nogach, żeby osłabić jego przyczepność na belce lub po prostu skrócić jego ciało, po czym podnosi go w górę jak profesjonalny zapaśnik, by po chwili nim rzucić.

Wydawać by się mogło, że trudno utrzymać mocny nacisk wyjątkowo długich szczęk albo że z uwagi na długość, mogą być one relatywnie kruche. Ale Doktor Goyens i jej koledzy Joris Dirckx i Peter Аerts uważają, że najbardziej agresywne gatunki o najdłuższych żuwaczkach kąsają najmocniej- do 28 razy mocniej, niż gatunki najsłabsze.

Ukąszenia chrząszczy z mocnymi żuwaczkami są silniejsze z uwagi na rozwinięte mięśnie i punkty ich przyczepienia. Oskórek, z którego są zbudowane jest grubszy i bardziej odporny na zgniatanie.

Wydaje się, że istniał spory nacisk ewolucji na duże żuwaczki. Gdy walczą dwa samce, zwykle wygrywa ten z wielkimi szczękami.

Autorzy : MEG FELLING, JAMES GORMAN

Tłum. Emila Liberda

​Źródło : The New York Times

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Powers (niezweryfikowany) w
Szukasz dobrej jakośic maszyn budowlanych np. kruszarek przesiewaczy? Sprawdź ofertę <a href=https://powers.pl>https://powers.pl</a>

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.