Ten dziwny stwór to naukowy news!

Naukowcy doszli do wniosku, że misterna i dziwna skamielina, na którą się natknęli, to w istocie przodek ryby. Liczącą 300 milionów lat osobliwość odkrył w 1958 roku w kopalni, w stanie Illinois zbieracz amator Francis Tully. „Dziwoląg Tully`ego” od zawsze był dla uczonych zagadką i często porównywano go do robaków i skorupiaków.

 

Amerykańscy naukowcy ostatecznie potwierdzili, że zwierzę jest kręgowcem, a nie bezkręgowcem, jak wcześniej sądzili.

- Ta skamielina posiada kręgosłup, kiedyś nieprawidłowo interpretowany jako pozostałość jelita. „Dziwoląg Tully`ego” jest naprawdę intrygujący. Doszliśmy do wniosku, że jest związany z minogami - powiedziała Victoria McCoy z Uniwersytetu Yale.

 

​Minogi, jako prymitywni przedstawiciele kręgowców, przypominają węgorze i mają wydłużony kształt ciała. W ciągu 500 milionów lat ta żywa skamielina zupełnie się nie zmieniła. Dziś wszystkie rodzaje minogów są tak rzadkie, że postanowiono wpisać je na „czerwoną listę” wyjątkowo zagrożonych zwierząt.

Szczątki „dziwoląga Tully`ego” znalezione zostały tylko w Illinois. Kiedyś pływał w ciepłych wodach starego oceanu, wraz z meduzami, ogórkami morskimi i robakami.

 

Badanie tej skamieliny przeprowadzone zostało na Uniwersytecie w Yale. Potwierdzono, że kręgowiec ma długość 10 centymetrów, podłużny tułów, rozdwojony łebek, ogon i zęby na końcach wydłużonego "ryjka".

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.