Uczeni z Woroneża odkryli nową roślinę, która obniża poziom cukru we krwi

Woroneż, 29 listopada. /TASS/. Naukowcy z Woroneżskiego Państwowego Uniwersytetu odkryli nieznaną wcześniej właściwość wielosiłu błękitnego, czy też koziełka, do obniżania poziomu cukru we krwi. Powiedziała o tym TASS docentka Katedry Zarządzania i Ekonomii Farmacji i Farmakognozji Woroneżskiego Państwowego Uniwersytetu (WPU) Alewtia Gudkowa.

„Odkryliśmy, że wielosił błękitny, czy też koziełek lub Drabina Jakubowa jak nazywa się go w literaturze obcej, posiada właściwości obniżania poziomu cukru we krwi. Ustaliliśmy, że ten efekt rzeczywiście jest i planujemy opracować preparaty ziołowe. Wielosił błękitny wykorzystuje się w praktyce lekarskiej jako środek wykrztuśny, a my znaleźliśmy nowy możliwy sposób użycia” - powiedziała Gudkowa.

Dodatkowo wyjaśniła, że wielosił błękitny często spotyka się w regionie Centralno-Czarnoziemnym, w tym w lasach Woroneżskich i preferuje północne obszary tego rejonu. „Ta roślina zawiera unikalną grupę biologicznie aktywnych substancji - saponiny terpenowe, które są w stanie wywoływać ten efekt - obniżenie poziomu cukru we krwi - na przykładzie innych roślin. Zainteresowało nas aby sprawdzić, czy taki efekt będzie wywoływać wielosił błękitny i okazało się, że tak” - dodała mówczyni agencji.

Według Gudkowej, stosunkowo mało jest roślin, które faktycznie obniżają poziom cukru we krwi i przejawiają aktywność hiperglikemiczną. „Istnieje ziołowa mieszanka "Afazetin" - kompleksowy ziołowy preparat leczniczy - a wielosił błękitny obniża poziom cukru we krwi w równym stopniu. Sprawdziliśmy na myszach i szczurach laboratoryjnych, że wielosił błękitny w warunkach obciążenia glukozą, przy jednorazowym zastosowaniu, obniżył u zwierząt poziom cukru we krwi. Obecnie razem z naukowcami z Katedry Farmakologii, Chemii Farmaceutycznej i Farmakologi WPU prowadzimy badania na zwierzętach laboratoryjnych nad krótkoterminowym stosowaniem (w ciągu trzech dni) ekstraktu” - wyjaśniła uczona.

Dodała, że przy badaniu wielosiłu błękitnego pomaga niemiecka firma „Bionorica”, która przekazała WPU elektroforezę kapilarną w celu określenia jakości surowców roślin leczniczych i substancji farmaceutycznych oraz dostarczyła zwierząt laboratoryjnych. „Aby pracować z nowym urządzeniem, stworzono laboratorium fitoinżynierii profesora Michaela Popa, założyciela "Bionorici", w którym badamy wielosił błękitny i będziemy dobierać optymalne dawkowanie dla maksymalnego efektu przy zastosowaniu na przykład w postaci ekstraktów” - powiedziała Gudkova.

Autor: 
Tłum. Michał Wójtowicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.