Zachwycamy się pawim ogonem, ale czy wiemy do czego służy?

Najbardziej imponującym atutem pawia jest jego cudowny ogon, który według najnowszych badań, służy mu przede wszystkim do ukrycia się przed drapieżnikami. 
Chociaż logicznie rzecz biorąc, kolorowe upierzenie przyciąga uwagę innych zwierząt, naukowcy uważają, że naturalni wrogowie tego pięknisia, włącznie z wielkimi kotami, nie posiadają fotoreceptorów umożliwiających im zobaczenie pawiego ogona w naturalnym środowisku, można przeczytać w pracy wstępnie opublikowanej na bioRxiv.

Upierzenie pawia zachwyca ludzi z powodu żywych i mocnych kolorów, ale nie dotyczy to innych ssaków, na przykład tygrysów i dzikich psów polujących na te ptaki, ponieważ mają one tylko dwa rodzaje receptorów wrażliwych na kolory (jeden na ultrafiolet), a nie trzy jak ludzie, ani cztery jak większość ptaków.

Upierzenie pawia umożliwia mu zabieganie o samicę, przy jednoczesnym „ukrywaniu się” przed okiem drapieżnika.
- Ptaki z tetrachromatycznym wzrokiem (ich oko jest wyposaソone w cztery rodzaje czopk ・jedne z nich reagujケ na ultrafiolet, dzi麑i temu rozpoznajケ skal・barw, o jakiej człowiek nie ma pojęcia, od tłum., za www.gadzetomania.pl) postrzegały pawi ogon jako jeden z elementów okolicznej roślinności, a  kolory i kontrasty między jasnymi i ciemnymi barwami, jako dojrzałe owoce. Natomiast, drapieżniki z dichromatycznym wzrokiem ledwo rozpoznawały kolory i kontrast między nimi, czytamy w opisie badania.                           

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.