Zielony cud świata

W Afryce, na naszych oczach dzieją się cuda ! Powstaje „zielony mur” - bariera o długości 8000 km, zbudowana m.in. z drewna, która zostanie ukończona w 2030 roku. Tak zwana „zielona ściana” ciągnie się od Senegalu, na zachodzie, do Dżibuti, na wschodzie Afryki, wzdłuż regionu Sahel.

To cud przyrody, który da pracę, żywność i przyszłość milionom ludzi. Ambitny projekt ma na celu zapobieżenie zmianom klimatycznym i tworzeniu się pustyni, ale droga do zakończenia jego realizacji jest bardzo długa.

W czym problem?

Od lat 60-tych XX wieku afrykańskie kraje stoją w obliczu ogromnego wzrostu populacji. Niger, przykładowo, w 1960 roku liczył około 3 mln mieszkańców, a obecnie 21 mln. Ogromna liczba ludzi i zwierząt hodowlanych jest obciążeniem dla ziemi i przyrody, a w połączeniu ze zmianami klimatycznymi przyczynia się do szybkiego powstawania pustyni.

Pustynia w pasie Sahel stale się powiększa, a ziemia przestaje rodzić. Ludzie borykają się z suszą i brakiem żywności, co doprowadza do konfliktów o zasoby. Według ocen ONZ, za dziesięć lat będzie już 50 mln tzw. klimatycznych uchodźców i żeby temu zapobiec, w 2007 roku ruszył projekt „Afrykański zielony mur".

 

Co przewiduje projekt?

Chodzi o to, żeby 100 mln hektarów ziemi znowu przynosiło korzyści i mogło zabezpieczyć żywność dla 20 mln ludzi. Oprócz tego, żeby 350.000 ludzi miało pracę i żeby usunąć z atmosfery 250 mln ton dwutlenku węgla.

 

Co już zrobiono?

Są już widoczne pierwsze istotne efekty : w Senegalu zasadzono 12 mln drzew, a w Etiopii `przywrócono do życia` 15 mln hektarów jałowej ziemi, na której zasadzono pierwsze rośliny uprawne. Robiąc wgłębienia i umieszczając w nich termity, uzdatniono 5 mln hektarów gleby w Nigerii, a w Burkina Faso- 3 mln. Dzięki termitom ziemia staje się pulchna, a woda łatwiej przez nią przechodzi. W Ugandzie, Mali i Ruandzie uzdatniono tą metodą ponad 100 000 ha gleby.

Koordynatorem projektu jest Unia Afrykańska, afrykański odpowiednik Unii Europejskiej. 21 państw wspiera inicjatywę, a UA współpracuje m.in. z UE, Bankiem Światowym, FAO i ONZ.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

stern.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.