Zmiany klimatyczne zagrażają gatunkom płazów

Zdjęcie: Pixabay

W Środkowej Ameryce wymarły trzy gatunki płazów, wiele innych jest zagrożonych wyginięciem a 28 padło ofiarą śmiertelnego grzyba, który rozprzestrzenia się przez globalne ocieplenie – przekazuje AFP. Agencja przytacza ustalenia raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody – podaje BTA.

Wśród trzech wymarłych gatunków jest żaba Atelopus chiriquiensis, którą często można było spotkać na wyżynach Kostaryki i Panamy. Płazy te nie były widziane od 1996 roku. Międzynarodowa organizacja dodała do nich listę 28 innych zagrożonych gatunków żab, które znalazły się w czerwonej księdze. Lista obejmuje łącznie        128 918 gatunków zwierząt, z których 35 765 jest zagrożonych wyginięciem.

Dwadzieścia dwa gatunki płazów, które występują w Ameryce Środkowej i Południowej są uznane jako “szczególnie zagrożone”.  W tej kategorii znajdują się gatunki, które niebawem znikną z powierzchni Ziemi.

Sprawca tej niepokojącej tendencji jest znany od dawna. Jest to grzyb, który atakuje skórę żab i innych płazów. Zabija je, pozbawiając oddechu. Naturalna plaga, która występuje w kilkudziesięciu krajach nazywa się chytridiomikoza.

Grzyb jest gatunkiem inwazyjnym i rozprzestrzenia się na całym świecie - w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Ocieplenie klimatu stymuluje grzyba-zabójcę i unicestwia populację żab.

Autor: 
Tłum. Yasmeen Ibupoto
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.