Jakie zwierzęta mogą zakazić się COVID-19?

Zdjęcie: Jason Goh / Pixabay 

Pekin: Chińscy naukowcy znaleźli ponad 40 gatunków zwierząt, które są podatne na zakażenie koronawirusem. Nie tylko norki, koty i psy mogą się zakazić COVID-19, ale także szympansy, pandy i konie powinny unikać kontaktu z osobą zakażoną.

Chińczycy przebadali 300 gatunków zwierząt i wyłonili z nich 80 potencjalnych gatunków, których komórki białkowe sprawiają, że są podatne na infekcję. Po dalszych badaniach naukowcy stworzyli listę co najmniej 44 ssaków, wśród których znajdują się zwierzęta domowe, zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta przebywające w ogrodach zoologicznych i akwariach.

Tropy

„Wywoływany przez SARS-CoV-2, COVID-19 stanowi ogromne zagrożenie dla globalnego zdrowia. W przypadku tych gatunków zwierząt istnieje możliwość, że SARS-CoV-2 przejdzie na nie z człowieka lub rozprzestrzeni się od jednego zwierzęcia do drugiego”, piszą naukowcy z uniwersytetów w Pekinie, Szanghaju i Hangzhou. Artykuł z wynikami ich badań niedawno opublikowano w amerykańskim czasopiśmie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America).

W badaniach znaleziono możliwe tropy do rozwiązania kwestii pierwotnego źródła koronawirusa „mimo, że badania epidemiologiczne sugerują, że naturalnym źródłem SARS-CoV-2 są nietoperze, wciąż nie wiadomo, kto był nosicielem lub żywicielem pośrednim, który przeniósł tego wirusa na ludzi”, napisano w artykule.

Chińscy naukowcy podkreślają wagę zakazu nielegalnego handlu i konsumpcji dzikich zwierząt: „Nasze badania podkreślają konieczność monitorowania tych podatnych na zakażenie zwierząt, tak żeby zapobiec przyszłym ogniskom choroby”. Podają za przykład wybuch epidemii w Danii, w której setki osób zaraziło się mutacją koronawirusa pochodzącą od norek. W wyniku tego zapobiegawczo wybito miliony norek, a duński rząd zakazał prowadzenia ferm norek do 2022 roku. Z kolei pierwsze zakażenie człowieka od norek zgłoszono w Holandii.

Zwierzęta domowe

Badania Chińczyków pokazały, że koronawirusem mogą się zarazić zwierzęta takie jak koty, psy, króliki i chomiki. W zeszłym roku w marcu Hongkong poinformował o pierwszym przypadku psa, który, tak jak i jego właściciel, uzyskał pozytywny wynik testu. Koty mogą zarażać siebie nawzajem – póki co nie zgłoszono przypadku, w którym zakażenie przeszło ze zwierzęcia domowego na właściciela.

Co ciekawe – małpki, takie jak uistiti parańskie, kapucynki i sajmiri, są odporne na COVID-19. „Mimo, że mają z ludźmi większe podobieństwo sekwencyjne niż z królikami, psami i bydłem, które są podatne na koronawirusa”, podaje artykuł. Zdaniem chińskich naukowców także koale są na niego odporne.

Autor: 
Cindy Huijgen, tłum. Anna Polny

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.