10 gatunków zwierząt, które nie są już zagrożone wyginięciem

Niestety istnieje wiele zwierząt zagrożonych wyginięciem – ich gatunek powoli, ale zdecydowanie zanika, w wyniku czego ostatecznie przestają istnieć.

To wielki problem, dlatego opracowano niezliczone programy, aby zapewnić tym zwierzętom więcej czasu. Tutaj znajdziesz 10 gatunków zwierząt, które nie są już zagrożone wyginięciem.

gotowespolki.jpg

10. Czarny niedźwiedź z Luizjany

Niedźwiedzie wyglądają czasami naprawdę uroczo, ale raczej lepiej się do nich nie zbliżać. To niebezpieczne zwierzęta, które nie zawsze reagują przyjaźnie względem ludzi. Niedźwiedź czarny z Luizjany to gatunek, który oczywiście żyje w stanie Luizjana w USA. Groziło mu wyginięcie przez długi okres czasu, głównie dlatego, że myśliwi chętnie na niego polowali. Miało to miejsce głównie około 1900 roku, ale spowodowało to długofalowe skutki. Do zmiany doszło w 2016 roku, kiedy niedźwiedziowi z Luizjany oficjalnie przestało grozić wyginięcie.

 

9. Szary wilk

To niesamowite uczucie zobaczyć szarego wilka na wolności, ale rolnicy zawsze są niezadowoleni z tego powodu. Często poluje on na zwierzęta na farmach, przez co ludzie tracą swoje dochody. Dlatego też od lat toczy się bitwa o to, czy chronić szarego wilka.

W każdym razie było pewne, że gatunek ten prawie wyginął w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Jednakże dzięki dobrej ochronie sytuacja nieco się poprawiła i szary wilk nie jest już gatunkiem zagrożonym.

 

8. Lew morski Steller

Ten gatunek znajdziesz głównie w Ameryce – na przykład w okolicach Alaski i Wysp Aleuckich. Te lwy morskie były niezwykle ważne dla starożytnych mieszkańców tych miejsc. Nie tylko mięso okazało się dla nich bardzo cenne, ale także ich futro oraz olej wydobywany z ich skóry i narządów. W rezultacie polowano na te zwierzęta intensywnie, tak że w pewnym momencie stawały się coraz mniej powszechne. Ale ostatecznie zostały gatunkiem chronionym, co pozwoliło na ponowny wzrost liczby lwów morskich. Nie grozi im już wyginięcie.

 

7. Gekon z Monito

Tego gekona można znaleźć tylko w jednym miejscu na Ziemi – w Isla Monito w Puerto Rico. Siedlisko tych zwierząt jest więc już bardzo ograniczone i nie mogą się rozprzestrzeniać, ponieważ żyją wyłącznie na wyspie. Przez długi czas istniała obawa, że te gady znikną całkowicie. Powodem tego była duża plaga szczurów. Mieszkańcy Isla Monito dołożyli wszelkich starań, aby przepędzić gryzonie, więc ostatecznie gekony znowu miały swoją przestrzeń dla siebie. Obecnie na wyspie żyje ponad 11 tysięcy tych zwierząt.

 

6. Krokodyl dziobaty

Kiedy przyjeżdżasz do amerykańskiego stanu Floryda, nie powinieneś być zaskoczony widokiem krokodyla w wodzie. Te zwierzęta są powszechne w najgorętszych częściach Stanów Zjednoczonych. Inaczej było w latach 70., kiedy to groziło im wyginięcie. W międzyczasie zwierzęta te przeniosły się również do innych miejsc. Można je teraz znaleźć również w krajach takich jak Jamajka, Meksyk czy Kuba.

 

5. Pływacz Szary

Zanim odkryliśmy elektryczność, pływacze szare były niezwykle cenne dla ludzi. Zwierzęta te wytwarzają pewnego rodzaju błoto, z którego można było zrobić olej wielorybi – wykorzystywany do lamp. Przez długi czas polowanie na wieloryby pozostawał przynoszącym zysk biznesem, powodując tym samym śmierć wielu tego rodzaju zwierząt. W rezultacie gatunek był zagrożony wyginięciem. Pojawienie się elektryczności sprawiło, że pływacze szare okazały się niepotrzebne dla ludzi. Wprowadzono także ich ochronę od 1994 roku.

 

4. Kiwi z Wyspy Północnej

Powszechnie wiadomo, że kiwi to rzadki ptak występujący tylko w Nowej Zelandii. Te z Wyspy Północnej to szczególny rodzaj, który od dawna jest zagrożony wyginięciem. Problemem w tym przypadku nie byli ludzie, a inne zwierzęta. Jaja tego gatunku okazały się popularną przekąską dla drapieżników. W rezultacie liczba kiwi znacznie spadła, co wymagało podjęcia jakiś działań. Jaja zabierano z lasu i umieszczano w bezpiecznym miejscu. To pozwoliło wykluć się im z dala od drapieżników. Następnie wypuszczano je na wolność.

 

3. Bielik

To symbol Stanów Zjednoczonych, ale od dawna rzadko spotykany w Ameryce. Sytuacja okazała się na tyle zła, że Amerykanie obawiali się, że ten gatunek wymrze. Ustanowiono wówczas specjalne prawo mające na celu ochronę tych zwierząt – nie wolno polować na bieliki ani naruszać ich naturalnego środowiska. To prawo pomogło, ponieważ teraz liczba tych zwierząt znacznie wzrosła. Rzadko można zobaczyć je na wolności, ale nie znikną one z powierzchni ziemi.

 

2. Nosorożec Biały

Nosorożec biały żyje tylko w Afryce i można go podzielić na dwa typy – nosorożca białego północnego oraz południowego. Niestety, gatunek północny prawie wyginął. O ile nam wiadomo, pozostały tylko dwie samice tego typu. Reszta została zabita przez kłusowników, którzy chcą sprzedać ich rogi. Od dawna sądzono, że nosorożec biały południowy również wyginął, ale to się zmieniło, gdy w Afryce Południowej odkryto grupę aż 100 tych zwierząt. Wprowadzono wówczas ich ochronę, w wyniku czego narodziło się więcej nosorożców tego gatunku.

goldsolar.png

1. Panda Wielka

Panda wielka jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych, zagrożonych gatunków. Istnieje niezliczona ilość działań, które mają zapewnić życie tym zwierzętom. W 2016 roku panda wielka nie była już „zagrożona” na oficjalnej liście gatunków zagrożonych. Udało się to osiągnąć dzięki utworzeniu dużych rezerwatów przyrody dla pand. Istnieje również międzynarodowy program hodowlany, a izolowane zwierzęta mają kontakt z własnym gatunkiem, co tworzy dla nich bezpieczne środowisko.

Autor: 
alletop10lijstjes.nl / Tłumaczenie: Julia Gortat
Źródło: 

alletop10lijstjes.nl/top-10-dieren-niet-langer-met-uitsterven-bedreigd/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.