Lotten Collin : ”Ekologiczni rolnicy pod groźbą śmierci w Amazonii”

Autor : Camilo Lozano T

Istnieje duże grono osób, które chciałyby poznać wartość lasów deszczów. Część z nich przyciąga wizja dużych korzyści majątkowych lub po prostu środków do przeżycia, inni chcą cieszyć się otaczającym ich pięknem przyrody bądź też pragną znaleźć mające zastasowania w przyszłości lekarstwa. Jak znaleźć więc odpowiednią drogę, aby chronić przyrodę oraz gatunki zwierząt oraz roślin?

Naukowcy mówią, że jesteśmy właśnie świadkami masowego wymierania gatunków, spowodowanego przez ludzi. Które gatunki są najbardziej narażone na wyginięcie i powinniśmy próbować je ratować? Czy można w ogóle wybierać w taki sposób? Być może nie powinniśmy tego robić, ponieważ nie uda się uratować jednego wybranego gatunku, jeżeli nie uratujemy środowiska w którym żyją wszystkie inne gatunki, jak twierdzi wielu badaczy.

Jedną z osób, która spotkała się najbardziej zróżnicowanym środowiskiem na świecie jest niedawno przybyła latynoamerykańska korespondentka szwedzkiego radia (Sveriges Radio) Lotten Collin, która stworzyła serię programów „Drömmarnas Amazonas”.

Opowiada ona o naukowcu, który mówi, że mały kwiatek ocalił jego życie, o prezydencie miasta, który stał się sławny po wycięciu lasu oraz o kobiecie żyjącej pod groźbą śmierci, która uprawia ekologiczne owoce i nawołuje innych do wdrożenia w swoje życie przezwyczajenia do prowadzenia własnych upraw.

Lotten Collin ledwo zdążyła nacieszyć się naturą podczas wszystkich podróży odbytych w Amazonii, ponieważ musiała skupić się na konfliktach, które zagrażają ogółowi.

Słyszymy również o partyzanckim aktywiźmie działającym naprzeciw ślepocie roślin, czyli skłonności ludzi do ignorowania gatunków roślin. O tym, dlaczego charyzmatyczne, lecz dosyć dobrze mające się gatunki ssaków otrzymują najwięcej pieniędzy na swoje utrzymanie. W związku z tym spotykamu się z ojcem dziennikarstwa przyrodniczego, Davidem Attenborough.

Autor: 
Redakcja Sveriges Radio, Tłum. Marzena Mamuszka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.