21 °C, rekord ciepła zarejestrowany w pobliżu bieguna północnego

Zmiana klimatu ma wiele wspólnego z wyjątkowymi wzrostami temperatur - mówi meteorolog z kanadyjskiego Departamentu Środowiska.

Jest to „absolutny rekord ciepła” dla tej stacji.  Słupek rtęci osiągnął 21 ° C w niedzielę, 14 lipca w Alert, w Kanadzie, najbardziej wysuniętym na północ miejscu na Ziemi , niespełna 900 km od bieguna północnego. „To dość fenomenalne statystyki i jedne z dziesiątek i setek innych rekordów spowodowanych globalnym ociepleniem”, powiedział Agence France-Presse (AFP) Armel Castellan, meteorolog z kanadyjskiego Departamentu Środowiska.

Stała baza wojskowa powstała wzdłuż 82 -tego równoleżnika, przeznaczona była głównie do przechwytywania rosyjskich komunikatów, od 1950 roku działa jako stacja meteorologiczna. 14 lipca było 21 C: „Nigdy widzieliśmy czegoś takiego” - powiedział M.Castellan. We wtorek, po południu było już 17 ° C


Średnia temperatura: 3,4 ° C w lipcu

Takie temperatury na północy „są szokujące”, zwłaszcza że „minęło półtora tygodnia, od kiedy są znacznie wyższe niż zwykle. Poprzedni rekord 20 ° C, datowany na 8 lipca 1956 r., Ale od 2012 r. Odnotowano kilka raz między 19 ° C a 20 ° C na tej stacji znajdującej się na brzegu Oceanu Arktycznego.

Średnia dzienna dla miesiąca lipiec wynosi 3,4 ° C w Alert, a maksymalna temperatura wynosi 6,1 ° C. Obecna fala upałów jest spowodowana „wysokociśnieniowym grzbietem”, który wisi nad Grenlandią, co jest „dość wyjątkowe” i „sprzyja południowym wiatrom” nad Oceanem Arktycznym, zauważył pan Castellan.

„Zmiany klimatu mają, oczywiście, pośredni lub bezpośredni wpływ”, szczególnie, że Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż inne regiony świata, powiedział meteorolog, widząc przez to zjawisko tym bardziej pilną potrzebę radykalnej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Autor: 
Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

Le Monde, AFP

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.